Menu Zavřít

Tipy E8 v showbizu

22. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Svěží žihadlo • Návod pro spisovatele • Blues na Moravě • Mlýn versus Mlejnek

Hudba

Do Prahy se vrací Sting

Padesátník Sting, který vloni vydal další skvělé album (Sacred Love), bude 10. listopadu opět hrát a zpívat v Praze. Na koncertě v T-Mobile Areně představí repertoár založený na písních z nového alba. Od svých začátků v kapele Police přes řadu vynikajících projektů sólové dráhy potvrzuje své setrvalé postavení v nejvyšší lize světového rocku. Nelze přitom pominout ani jeho přesahy do jazzu, inspiraci etnickou hudbou či akustické variace slavných hitů. V Česku koncertoval Sting naposledy před třemi roky v Brně.

Literatura

Fantasy & sranda

Ani Viewegh, ani Stephen King. Natožpak Kratochvil či Márquez. Čeští čtenáři se chtějí bavit a snít. Více než devadesát tisíc jich zvolilo v celonárodní čtenářské anketě Moje kniha padesát nejoblíbenějších titulů a do čela se proklestila prakticky pouze fantazijní (včetně pohádkové) a humoristická literatura. Žebříček TOP 10 je výmluvný, ale mezi prvními dvaceti knihami je navíc i Ferda Mravenec, Krtečkova dobrodružství, Robinson Crusoe či dva tituly Jaroslava Foglara. Dvacáté místo obsadila Poláčkova kniha Bylo nás pět a ze současných českých autorů se umístila pouze Lenka Lanczová dvěma romány pro dospívající dívky.

Možná to není až tak špatné zjištění, alespoň pro kulturology. Zatímco sociolog by asi zkoumal projevenou potřebu úniku z všední reality, kritik meditoval o selhání soudobých autorů vážné literatury, badatelům na poli kultury se nabízí námět převládající „pozitivní interakce“ čtenáře s knihou, na kterou jistě zábava i snění poukazují. Do které kategorie ale patří bronzová Bible? Ta otázka člověka napadne, když se v tisku dočte, že jejím autorem je „bůh“.

1. Harry Potter (Joanne Kathleen Rowlingová)
2. Pán prstenů (John Ronald Reuel Tolkien)
3. Bible 4. Saturnin (Zdeněk Jirotka)
5. Babička (Božena Němcová)
6. Egypťan Sinuhet (Mika Waltari)
7. Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)
8. Co život dal a vzal (Betty MacDonaldová)
9. Vejce a já (Betty MacDonaldová)
10. Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová)

Hudba

Královské blues

Jako Město blues se díky podzimnímu mezinárodnímu festivalu Blues Alive zapsal do povědomí posluchačů moravský Šumperk. Do podhůří Jeseníků se v listopadu podeváté sjedou špičkoví bluesmani z celého světa, z nabitého programu jen namátkou: Visegrad Blues Band tvoří hráči ze zemí „visegrádské čtyřky“. Phaedro’s Funeral je kapela německého zpěváka Phaedra, jehož hlas odpovídá denní dávce šedesáti cigaret a který založil kapelu s cílem zkomponovat a prezentovat hudbu na vlastní pohřeb. Velkým lákadlem prvního dne bude americká zpěvačka Toni Lynn Washingtonová, přezdívaná bostonská královna blues. Finskou bluesovou scénu přiblíží vystoupení dvojice Juha Kartano & Jonne Kulluvaara.

Největší hvězdou letošního ročníku festivalu bude bezesporu „bluesový intelektuál“ Corey Harris. Vloni si ho vybral režisér Martin Scorsese jako hlavního průvodce pro dokument o afrických kořenech blues Feel Like Going Home. To Harrise inspirovalo k natočení alba Mississippi To Mali, na kterém vykreslil souvztažnost amerického blues a západoafrické lidové hudby. Ke spolupráci na projektu pozval Harris hvězdu world music, malijského kytaristu Aliho Farku Toureho.

Festival v šumperském domě kultury doprovodí mimo jiné výstava fotografií z loňského ročníku. Více na www.bluesalive.cz. Blues Alive IX Mezinárodní bluesový festival
Dům kultury Šumperk, 18.-21. listopadu

Divadlo

FIN25

Moulin u Cimrmanů

Osobité Divadlo Kámen uvádí v Žižkovském Divadle Járy Cimrmana hru Mlejnek. Titulní postavou představení, které vzniklo vzdáleně na motivy filmu Smrtící svůdnost Yvese Réniera, je Jan Pavel Mlejnek. Z filmu byla převzata hlavní postava (Jean-Paul Moulin) a hlavní téma. Dějové linie jsou ovšem podstatně posunuty tak, aby bylo hlavní téma poněkud domýšleno a aby bylo v jistém smyslu možné učinit do důsledku centrálními prvky červenou helmu, koženou bundu, bílé šaty a černý diplomatický kufřík. Scenárista a režisér Petr Macháček nejenže převedl postavu komisaře Moulina do českých reálií jako poručíka Mlejnka, ale i text hry koncipoval v duchu žánru televizního seriálu. Představení Mlejnek uvádí Žižkovské Divadlo Járy Cimrmana 10. listopadu a 3. prosince od 19 hodin.

Více informací naleznete na adrese www.divadlo.cz/kamen.

  • Našli jste v článku chybu?