Menu Zavřít

Tipy E8 ve stylu

22. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Design par excellence • Progresivní Querkraft • Akty, lidové zvyky, dělníci

Fotografie

Magický fotorealismus

Manuel Álvarez Bravo, jehož výstavu do začátku listopadu hostí Galerie Langhans, je nejvýznamnějším představitelem mexické fotografie. Newyorské Metropolitní muzeum do svých sbírek zakoupilo jeho snímky již roku 1943. Álvarez Bravo (1902-2002) patřil vedle Diaga Rivery či Fridy Kahlo mezi výrazné osobnosti mexické kulturní renesance meziválečného období. Ve své tvorbě byl ovlivněn příklady evropské i americké dokumentární fotografie a osobitým způsobem reflektoval také surrealismus. Na přímou objednávku Andrého Bretona dokonce vytvořil fotografii pro obálku katalogu k výstavě surrealistické skupiny v Mexico City.

Hlavním námětem Bravových snímků jsou akty, lidové zvyky (kariéru začal jako fotograf specializovaného časopisu zaměřeného na lidovou kulturu) a výjevy z dělnického prostředí. Jeho fotografie každodenní mexické reality se vyznačují zvláštní poetickou atmosférou, jež je posouvá z čistě dokumentární roviny do mnohem obecnější, metaforičtější polohy. Jejich vyznění umocňují i tajemně znějící názvy, jež se zobrazenými náměty mnohdy souvisejí jen nepřímo.

Jádro Bravova díla tvoří snímky z 30. let, později se ve větší míře soustředil na pedagogickou činnost a na práci pro film. Spolupracoval mimo jiné s režiséry, jako byl Sergej Eisenstein nebo Luis Buñuel. Výstava, kterou galerie připravila ve spolupráci s mexickou ambasádou, je první šancí seznámit se s Bravovou tvorbou v Česku.

V suterénu galerie se současně koná výstava amerického umělce Geralda Slota (narozen 1965). Ten pracuje s negativy nalezených rodinných fotografií z první poloviny 20. století, které dotváří a reinterpretuje svými kresbami. Jeho intervencí se mění v obrazy vyvolávající představy snů, vzpomínek a pohádek.

Manuel Álvarez Bravo: Fotografie Galerie Langhans
do 11. listopadu, www.langhansgalerie.cz

Design

Bez nadsázky

Ze všech tuzemských výstav a veletrhů, které se ohánějí tím, že prezentují současný design, je Designblok jedinou akcí, u které toto tvrzení netřeba považovat za nadsázku či rovnou za nehoráznou lež. Jde navíc o přehlídku, která není otevřená každému a u níž organizátoři provádějí alespoň nějaký kvalitativní výběr. Vlastní Dny designu – tedy prezentace jednotlivých firem a studií v jejich vlastních showroomech a vybraných galeriích – se konají v druhém říjnovém týdnu, od úterý 4. do neděle 9. října.

Jako každý rok - Designblok se letos koná již posedmé - akci doprovodí také řada vedlejších výstav, které bude možné navštívit i v následujících týdnech. V Uměleckoprůmyslovém muzeu se například uskuteční přehlídka mexického designu, na Vysoké škole uměleckoprůmyslové to bude výstava prací studentů VŠUP a americké Rhode Island School of Design a v Národním technickém muzeu třeba výstava Happy Materials věnovaná příkladům využití plastů v průmyslové masové výrobě.

Za zmínku stojí také odborný seminář Design v marketingu, což je vzhledem ke způsobu, jakým většina českých firem k designu přistupuje, nanejvýš aktuální téma. Seminář, pořádaný studiem Divan Design, proběhne ve středu 5. října v Národním technickém muzeu.

Designblok 4. až 9. října, www.designblok.cz

Architektura

Rakousko dnes

S tvorbou jednoho z nejprogresivnějších rakouských ateliérů, studia Querkraft, které loni reprezentovalo naše jižní sousedy na benátském architektonickém bienále, je možné se seznámit na výstavě v Galerii Jaroslava Fragnera. Po Praze ji následně budou mít možnost vidět také návštěvníci v Brně a Bratislavě. Ve čtvrtek 6. října se v rámci Designbloku v Praze uskuteční také přednáška představitelů studia.

Querkraft před sedmi lety založili architekti Gerd Erhartt, Jakob Dunkl, Peter Sapp a Michael Zinner. Posledně jmenovaný však ateliér počátkem letošního roku opustil. Loni studio získalo prestižní cenu Young Architect of the Year Award pro architekty do 40 let, kterou uděluje britský časopis Building Design ve spolupráci s ocelářskou firmou Corus. Mezinárodní porota ocenila schopnost Querkraftu „propojovat technické a sociální inovace“.

Jejich zatím poslední realizací je kavárna Weinwurm na náměstí Sv. Štěpána v centru Vídně. Na svém kontě však studio má i mnohem větší stavby, včetně dvou továren a jednoho bytového domu. Nedávno Querkraft získal také první zakázku mimo Rakousko, projekt restaurace v Birminghamu.

Querkraft Galerie Jaroslava Fragnera
do 6. listopadu, www.gjf.cz

bitcoin_skoleni

Fotografie

Lidé a papír 2005

Letos uplyne 170 let od doby, kdy bratři Kieslingové začali v opuštěných prostorách zámku v Hostinném s ruční výrobou papíru. Před 155 lety zahájila provoz Dolní papírna na Michaelově poli v místech, kde dnes sídlí hlavní výrobní a zpracovatelské závody Krkonošských papíren. Současnost české papírenské Skupiny KRPA zachytil na svých snímcích fotograf Bohdan Holomíček. Výstava Lidé a papír 2005 ve fotografii Bohdana Holomíčka proběhne v Galerii antického umění v Hostinném od 13. října do 13. listopadu.

  • Našli jste v článku chybu?