Peněz není nikdy dost. Zejména pokud bojujete každý měsíc s tím, zda se svým běžným příjmem vyjdete. Nabízí se řada možností, jak si přijít k nějakým penězům „bokem“.
Způsobů, jak si přivydělat, je celá řada. Britský server LoveMoney shrnuje nejběžnější. Jednou z možností je nakupovat přes takzvané cashback portály. Pokud přes ně koupíte zboží, pošlou vám na účet část peněz zpět. V České republice to je například Tipli, Plná Peněženka, Refundo, Hamty nebo VratnéPeníze.
Dalším způsobem může být takzvaný mystery shopping, kdy vám specializované firmy zaplatí za fiktivní nakupování a následné vyplnění dotazníku. Jako potenciální zákazník hodnotíte například chování personálu dané firmy, jejích odborné znalosti a komunikaci.
Využívá se u finančních služeb, nebo telekomunikačních operátorů. Může to být ale i návštěva restaurace, autoprodejce nebo aquaparku.
Dalším způsobem je průzkum trhu z domova formou vyplňování anket. Nabízí je například firma německá firma Splendid Research prostřednictvím portálu mobrog.com.
Neplaťte kartou, vypněte televizi. 34 dobrých rad, jak ušetřit tisíce
Můžete také prodávat své znalosti. Například přes server Doučuji.eu lze doučovat angličtinu, matematiku, účetnictví. Pokud máte zálibu v opravování věcí a jste šikovní, můžete si ve volném času vyzkoušet profesi hodinového manžela.
K penězům se dá přijít i hraním počítačových her. Pokud jste v tom dobří, můžete je streamovat například přes portál Twitch. Budete dostávat peníze z reklam. Na stejném principu funguje i zřízení vlastního kanálu na Youtube. Čím více diváků budete mít, tím větší příjmy plynou z reklamy. Přivydělávat si můžete i psaním blogu, například o cestování nebo o jídle.
Dalšími způsoby, jak získat dodatečné finance, může být pronájem parkovacího místa před vaším domem, pokud jste vlastníci pozemku. Klasickou možností je pronájem volného pokoje.
Prodej nepotřebných věcí je alternativou k placené brigádě. Přes internetový bazar lze prodat nepoužívanou elektroniku, mobilní telefon, notebook, DVD přehrávač. Například za starou stavebnici značky Lego můžete získat slušné peníze. Ceny starších stavebnic v průměru rostou rychleji než zlato, zjistila nedávno publikovaná studie moskevské Higher School of Economics.
Dále čtěte: