Menu Zavřít

Tipy v showbizu

25. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Nový snímek Tomáše Vorla • Shorter zahraje v Praze

Film

Jen skřeky a citoslovce

Po divácky úspěšné Cestě z města a originálním dokumentu Z města cesta natočil Tomáš Vorel ojedinělou filmovou grotesku. K tomuto žánru se od Pražské pětky vrátil po dlouhých sedmnácti letech. Film Skřítek natočil v moderním formátu HD a doslova našlapal výraznými hereckými osobnostmi posledních let.

Tomáš Vorel chová k nejnovějším technologiím vřelý vztah, těší se na první digitální kina v Čechách a do digitálních formátů vkládá velké naděje. Podle jeho slov tvůrce konečně osvobodí. Volnomyšlenkářsky působí i jeho poslední film, ve kterém jsou dialogy nahrazeny pouze jakýmisi skřeky a citoslovci. Většina protagonistů takový scénář přijala s povděkem. „Mě už unavuje, jak se vždycky ten ,český herec‘ postaví k oknu, nadechne se, počká, až zahřmí, a potom divadelně pronese svou repliku. Ve Skřítkovi je to: ,Eíí uhhh ghr‘ a hotovo!“ prohlásil herec Tomáš Hanák, který se ve filmu objeví v roli učitele.

Nejen díky tomu má Skřítek nevídaný spád, což však může být občas na škodu. Ač působí zpočátku jako klip, kdy scény kmitají ve zběsilém tempu, po několika minutách začíná být hektický rytmus zdlouhavý a jednotvárný. Nakonec se ale tyto zdánlivé chyby zahojí a film působí promyšleně a celistvě.

Notnou dávkou k tomu přispívají výkony hereckých hvězd, jako je Eva Holubová a Bolek Polívka, kteří spolu opět tvoří manželský pár, Ivana Chýlková, Milan Šteindler, Jiří Macháček nebo Jan Kraus. Pozadu nezůstávají ani menší představitelé Anička Marhoulová, syn režiséra Tomáš Vorel jr. a další.

Devadesátiminutovým filmem proplouvá tajemný, ale dobrácký skřítek, jehož roli si musí divák vyložit po svém. Poprvé se u Tomáše Vorla objevila podobná postava v příběhu Cesta na Karlštejn z předlistopadové Pražské pětky.
Tentokráte se však děj filmu pohybuje ve zcela jiné rovině: otec řezník (Bolek Polívka) se zamiluje do sličné řeznice a odstěhuje se k ní. Matka (Eva Holubová) se snaží všemožnými způsoby donutit manžela k návratu. Syn si neustále koleduje o malér a prožívá první nešťastnou lásku, dcera má problémy ve škole a topí se ve špatných známkách.

Podstatná část filmu se natáčela na jatkách, což podtrhlo celkovou obrazovou syrovost tragikomického snímku, který si jistě najde své fanoušky. Příběh dokresluje instrumentální hudba skupiny MIG 21. „Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal,“ říká režisér Tomáš Vorel. S tím nemusí každý souhlasit, i když snímek je to povedený a pozoruhodný.

Skřítek
režie: Tomáš Vorel, premiéra: 17. března

Hudba

Bůh saxofonu

Svátkem moderního jazzu bude pražské vystoupení saxofonisty Waynea Shortera. Letos pětasedmdesátiletá legenda světového jazzu hrála s Johnem Coltranem, Maynardem Fergusonem i Milesem Davisem, v roce 1970 spoluzaložil proslulou kapelu Weather Report, spolupracoval s Herbiem Hancockem, Chickem Coreou, Joni Mitchellovou či Carlosem Santanou. Kromě toho vydal řadu skvělých sólových alb, poslední Alegría získalo v roce 2003 cenu Grammy za nejlepší instrumentální album.

Odborný tisk ho označuje za největšího žijícího jazzového skladatele či boha saxofonu. Titul hudebníka roku mu udělila naposledy v loňském roce Asociace jazzových žurnalistů. Proč tolik superlativů? Wayne Shorter si už padesát let pilně buduje pověst vynikajícího hráče na tenorový a sopránový saxofon. Jako skladatel a interpret má nepopiratelný vliv na několik generací jazzmanů. Pohybuje se s přehledem v celém spektru jazzových žánrů a s oblibou je překračuje a navzájem spojuje, v posledních letech především v libozvučném akustickém mixu temperamentních tónů s baladickými harmoniemi.

V Praze vystoupí jako leader kvarteta spoluhráčů: na kontrabas ho doprovodí rovněž hvězdný interpret John Patitucci, za bicí usedne Brian Blade a na piano zahraje Danilo Perez - stejná sestava, která se podílela na vzniku Shorterova alba Alegría.

MM25_AI

Wayne Shorter Quartet
6. března, 20.00, Kongresové centrum Praha
vstupné: 570, 840, 1290 korun

  • Našli jste v článku chybu?