Menu Zavřít

Tirana nemá pochopení pro každého

22. 11. 2012
Autor: Redakce

Jednoho pozdního říjnového dopoledne roku 2007 jsem čekal na vídeňském letišti Schwechat na spoj do albánského hlavního města Tirana. V odbavovací hale se vyskytovaly kromě obvyklých cestujících do tohohle typu destinací, konzultantů pracujících za peníze mezinárodních institucí nebo bilaterálních programů pomoci dva výrazné lidské typy.

On, mohutný holohlavý vousáč s montgomerákem až na paty. Ona, asi padesátiletá blondýna s mikádem a širokými lícními kostmi. Zamlada musela být krásná. Opírala o něj a on se opíral o futrál od basy. Oba byli řádně posílení, zjevně „kalili“ celou noc. Co čert nechtěl, sedli si v letadle hned do řady za mnou, velmi hlučně se bavili a obtěžovali několik řad kolem alkoholovými výpary. Když už jsem to nevydržel a otočil se, že je požádám, aby se trochu mírnili, úplně mne rozhodilo, jak upřeně se mi ta žena zadívala do očí. Neřekl jsem jim pochopitelně nic.

V Tiraně mi pořadatel konference, jíž jsem se měl účastnit, oznámil, že zítra večer bude i kulturní vložka. Do města prý zavítala kdysi slavná belgická kapela Vaya con Dios se zpěvačkou Dani Kleinovou. Ta dáma se zbytkovým alkoholem v krvi byla samozřejmě Dani, a v tom letadle se na mne nedívala s nějakým zalíbením. Jenom čekala, jestli jí na předposlední zastávce před koncem kariéry někdo pozná jen tak, v civilu. No, nepoznal.

Zpívala ovšem skvěle. Dodnes nevím, jestli člověka, v jehož repertoáru je song „We are heading for a fall“, potěší, když v hledišti vidí transparenty fanoušků s nápisy „Tirana loves you“. Tirana, která má zhruba čtvrtinový HDP na obyvatele oproti Praze, není zrovna štace, kam se jezdí na vrcholku slávy. A tamní „pakul“ není Covent Garden.

K ČEZ naopak Tirana láskou nezahořela. Albánská romance mezi českým energetickým gigantem a distribuční společností Operatori i Sistemit te Shperndarjes (OSSH) se totiž blíží k neodvratnému konci. Přestože investice do energetiky i rozvodných sítí země potřebuje jako sůl, místní úřady se nezvládly vyrovnat s tím, že ani z jejich hlediska bohatý zahraniční investor nemůže proud draze nakupovat a levně prodávat.

ČEZ uplatní náhradu škody z Partial Risk Guarantee, částečné záruky poskytnuté v květnu roku 2009 Světovou bankou do výše 60 milionů eur z celkové investice 102 milionů. O zbytek se může soudit v arbitráži a zdálky to vypadá, že arbitři to tentokrát nebudou mít těžké. Takže se mějte a Vaya con Dios.


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Příliš vzácné zboží

MM25_AI

Kdo potěší von Clausewitze?

Všechno už tu bylo


  • Našli jste v článku chybu?