Občanští demokraté v čele s Petrem Nečasem mají jistotu. Říjnový kongres strany bude definitivně nevolební. Už se s tím smířil i bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, který patřil k největším zastáncům toho, aby se volilo nové vedení. „Kongres volební nebude. Vzhledem ke zvolení brzkého termínu by se to už ani nedalo technicky zvládnout,“ řekl Tluchoř týdeníku Euro k jednodennímu setkání občanských demokratů, které se uskuteční 22. října. Kromě toho je zjevné, že za jeden den by se volby ani nestihly dokončit.
Tluchoř, který z Nečasovy vůle přišel o post šéfa poslanců ODS odvetou za to, že ve spolupráci s Kristýnou Kočí připravoval kabinet bez účasti Věcí veřejných, ale evidentně zbraně neskládá. Regionální rada středočeské organizace ODS, jíž je Tluchoř členem, se minulý čtvrtek dohodla, že ještě do říjnového kongresu udělá vlastní volební regionální sněm. Přitom právě to si vedení ODS v čele s Nečasem nepřálo. Stávajícího předsedu středočeských občanských demokratů Petra Bendla vyzve právě Tluchoř.
Bývalý místopředseda ODS a exministr dopravy Bendl má přitom v regionu nyní mnohem menší sílu než skupina okolo Petra Tluchoře a zdravotnického experta strany Marka Šnajdra. Dá se tedy očekávat, že Tluchoř v tomto souboji uspěje, a vrátí se tak do širšího vedení ODS.
To se ostatně projevilo už při hlasování na regionální radě. „Tluchořovci“ proti vůli Bendla a jeho spojenců prosadili nejen volební regionální sněm, ale i odmítnutí úvah o prodloužení mandátu celostátního vedení ODS ve smyslu, že by se volební kongres strany konal až po krajských volbách na podzim příštího roku. Zároveň se silná středočeská organizace vyslovila i proti návrhu změny stanov strany, které sepsal Nečasův spojenec Marek Benda. Podle něj by měla mít Výkonná rada coby klíčový orgán ODS mezi kongresy menší počet členů, kteří by navíc byli vybíráni bez ohledu na to, z jakého regionu pocházejí. V praxi by to znamenalo, že by některé krajské organizace ODS nemusely mít ve výkonné radě žádné zastoupení.
Minimálně do nadcházejícího říjnového kongresu ODS se nedají očekávat ani žádné změny ve vládě. Alespoň ne ze strany Nečase. Premiér si totiž nebude před kongresem komplikovat situaci ve vlastní straně.
Mezi ohrožené přitom patří zejména trio Jiří Pospíšil, Alexandr Vondra a Ivan Fuksa. První dva, místopředsedové strany, mají neshody s Nečasem (Vondra kvůli kauze ProMoPro a faktu, že se v minulosti netajil ambicemi jednou Nečase nahradit, o Pospíšilovi se mluvilo jako o možném Nečasově nástupci v čele vlády, navíc proti vůli premiéra odvolal vrchního žalobce v Praze Vlastimila Rampulu, Fuksa je zase středočeský spojenec Tluchoře). Spekuluje se také o pozici ministra vnitra Jana Kubiceho a o tom, že by mohl na vnitru skončit. Resort by si pak „vzala“ ODS výměnou za spravedlnost pro Věci veřejné.