Menu Zavřít

Tlusťoch za 115 tisíc ročně

30. 7. 2010
Autor: Euro.cz

Tempo tloustnutí se v Evropě povážlivě zrychluje

Čechům a Češkám se ručička na váze vychyluje až příliš doprava. Každý třetí dospělý se potýká s nadváhou, každý pátý trpí obezitou. Proč? „Je to kombinace genů české populace a zcela nezdravého způsobu života,“ říká přední český obezitolog Štěpán Svačina. Podle průzkumů má u nás přebytečná kila 64 procent mužů a 49 procent žen; skutečně obézních je 23 procent mužů a 21 procent dam. Ač některé tabulky umisťují Čechy na nejpřednější místa „tlusťochů“ v Evropě, dle expertů záleží na zvolené metodice. Dle jedné se ale ČR řadí mezi prvních pět „nejzatíženějších“ evropských států. Ve střední Evropě je situace obdobná: obézních lidí je asi pětina, přičemž alarmující je zejména rychlý nárůst nadváhy u dětí v Polsku. Zle na tom není jen starý kontinent: podle International Obesity Task Force (IOTF) je na světě 1,6 miliardy osob s nadváhou, z nichž je 400 milionů obézních.

Zátěž i pro ekonomiku Péče o obézní spoluobčany zatěžuje i stát, české zdravotní pojišťovny dávají na tuto oblast stovky milionů korun ročně. „Roční přímé náklady na zdravotní péči o závažně obézní jsou trojnásobné v porovnání s náklady osob s normální hmotností a tvoří až devět procent z celkových zdravotních výdajů. V ČR se vynakládá zhruba 115 tisíc korun za rok na zdravotní péči o jednoho obézního,“ řekl týdeníku EURO Martin Fried, šéf České obezitologické společnosti. Profesor 1. Lékařské fakulty UK však upozorňuje, že nejde o jediné náklady, neboť těžce obézní jsou častěji (a již v mladším věku) práce neschopni ze zdravotních důvodů. Statistiky rovněž dokládají častější nezaměstnanost u obézní populace.
Obezita je spojena s vyšším výskytem řady chronických onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, artrózy a některé nádory. „Obézní jedinec nachází snížené uplatnění ve společnosti, je podceňován, trpí depresemi, a tak se významně snižuje kvalita jeho života,“ připomíná docent Vojtěch Hainer, ředitel Endokrinologického ústavu. „Přímé náklady zdravotních systémů na diagnostiku a léčbu obezity a s ní spojených onemocnění se odhadují na dvě až osm procent. Podle některých údajů to představuje 0,6 procenta hrubého domácího produktu! Jen v USA představovaly zdravotní náklady spojené s nadváhou a obezitou 147 miliard dolarů za rok 2008,“ řekl týdeníku EURO Hainer, někdejší prezident Evropské asociace pro studium obezity (EASO). Nepřímé náklady spojené s obezitou jsou mnohem vyšší: „objemnější“ lidé mají nižší produktivitu, vyšší absence na pracovišti, stát musí kupovat i speciální zdravotnické operační stoly, postele či transportní mechanismy.

Na žaludek s bariatrií! Závažná jsou hlavně zdravotní rizika: obézním hrozí vznik diabetu a také předčasné úmrtí, jehož pravděpodobnost roste s mírou nadváhy. „Například obézní nekuřáci mají ve věku padesáti let relativní riziko smrti 3,8krát vyšší než stejně staří neobézní. A těžce obézní mladí muži mají dvanáctinásobně vyšší úmrtnost než jejich vrstevníci s normální hmotností,“ dodává Fried, jenž je výkonným předsedou evropské sekce IFSO (Mezinárodní federace pro chirurgickou léčbu obezity). „Nové trendy v nárůstu obezity vycházejí z poznání, že obezita je závažné a léčitelné onemocnění, nikoliv selhání vůle jedince a že včasná prevence i léčba obezity je pro zdravotní systémy evropských států ekonomicky výhodná,“ říká Fried. Patrně nejúčinnější léčbou těžkých forem je takzvaná bariatrická chirurgie, kdy se omezí kapacita žaludku, čímž lze docílit i úbytků mnoha desítek kilogramů. Náklady na zákrok u takového pacienta se zdravotním pojišťovnám vrátí do dvou tří let.

bitcoin_skoleni

Všeprostupující téma Systémovějším řešením je ale celospolečenské oslabování takzvaně obezigenního prostředí. „K tomu, aby byla léčba úspěšná, je třeba implantovat systém komplexní diferencované péče o obézní, na němž se budou podílet nejen specializovaná centra pro dospělé a děti, obezitologové a další specialisté, některá lázeňská zařízení, ale i praktičtí lékaři jak pro dospělé, tak pro děti a rovněž i redukční kluby. Vedle klubů je třeba předpokládat, že v léčbě nadváhy a lehčích forem obezity budou využívány sofistikované autoedukační přístupy pomocí knih, letáků, internetu, médií, včetně televize a rozhlasu,“ myslí si docent Hainer.
Nejlépe si v boji s obezitou vedou Nizozemsko, Belgie, Švédsko, Dánsko a Norsko. To je dáno zdravějším životním stylem i uplatňováním společenské prevence. „Seveřané vesměs k cestě do práce volí kolo, v řadě zemí Evropy je zakázána reklama na energeticky bohaté potraviny cílené na děti a ze škol byly odstraněny automaty na slazené nápoje. Budují se bezpečné cyklostezky a trasy pro pěší jak ve městech, tak na venkově,“ naznačuje Hainer. Slepou uličkou je naopak prodej různých „hubnoucích preparátů“. Už před deseti lety tyto dryjáčnické látky přinášely v USA ročně byznys ve výši patnácti miliard dolarů!

500 kg již jen zřídka… Češi by měli tloušťku brát vážně. „Od posledního výzkumu z roku 2005 vzrostl počet Čechů s obezitou v průměru o pět procentních bodů, tedy o 450 tisíc lidí. To je velmi varující,“ řekl před rokem deníku Právo profesor Svačina. Ze své praxe pamatuje z 80. let extrémní případ, kdy jeden z jeho pacientů přesáhl hranici 500 – slovy pěti set – kilogramů. S třístovkou se prý setkává jen ojediněle, avšak cvalíci nad 200 kilo nejsou tak unikátní. Lidem radí pohyb a jíst ovoce a zeleninu. Prospěly by i menší talíře či nákupní košíky. „Měla by se nastolit stejná atmosféra jako v kuřáctví. Aby si lidé uvědomili, že obezita není zdravá. Pro takové vědomí je klíčová rodina, rodičovské návyky ve stravování pak děti přebírají,“ vypráví Svačina. Největší problém je nejspíše v rychlém tloustnutí mladých lidí; mezi 25 a 35 roky se tempo nebývale zrychlilo. Je to úbytkem sportu, vysedáváním u „kompů, netu a chatu“, ale i změněným životním stylem, v němž nechybějí energetické drinky a fastfoody. Vzpomeňte si na to při obědě nebo u obrazovky.

  • Našli jste v článku chybu?