Menu Zavřít

To byl ale spěch

7. 8. 2002
Autor: Euro.cz

Fond prodělal na prodeji akcií nejméně 44 milionů korun

Dobrý obchodník s cennými papíry musí umět zvolit správný čas, kdy je výhodné nakoupit a kdy prodat. Těžko by některý ze zkušených makléřů nazval dobrým obchodem prodej akcií Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) v Obchodních sladovnách v době, kdy je znám vítěz tendru na koupi majoritního podílu společnosti a čeká se pouze na posvěcení transakce příslušným úřadem. Fond tak vinou ukvapeného prodeje přišel nejméně o 44 milionů korun. V této souvislosti připomeňme nedávný prodej státního podílu v Madetě (EURO 21/2002). Reprezentanti fondu včetně bývalého ministra zemědělství Fencla odmítli nejvyšší nabídku a odsouhlasili s tím, že se potravinářský podnik prodá o třicet milionů levněji. Dali přednost zemědělské lobby dodavatelů mléka a daňoví poplatníci a potažmo i zemědělci museli strávit fakt, že byli ošizeni ve prospěch lobující skupiny o třicet milionů.

bitcoin školení listopad 24

Z médií do zemědělství.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, akciová společnost zřízená na ministerstvu zemědělství ve stoprocentním majetku státu, prodal na sklonku minulého roku svůj dvacetiprocentní podíl v prostějovských Obchodních sladovnách společnosti GES Invest, za kterou stojí podnikatel Ivan Zach. Ten je v čele skupiny Ges Holding, která ovládá například televizi Prima a kontroluje i časopisy Mladý svět a Receptář prima nápadů. Většinový vlastník Obchodních sladoven byl Tchecomalt Group, který tvořilo sedmnáct firem podnikajících ve sladovnictví, krmivářství, obchodě se zemědělskými komoditami a ve šlechtění a produkci osiv. V době prodeje akcií fondem byl Tchecomalt Group v konkursu. PGRLF o tom těžko mohl nevědět. Již v dubnu loňského roku totiž vyzval finanční poradce správce konkursní podstaty Tchecomalt Group v Obchodním věstníku zájemce k získání zhruba 74 procent v Obchodních sladovnách. O dluhy zkrachovalé akciové společnosti Tchecomalt Group se zajímal i Ges Invest. Nabídl věřitelům, že od nich pohledávky odkoupí. Z výběrového řízení ale vyšel Ges Invest neúspěšně.

Vítězní Francouzi.

Vítěz tendru na koupi majoritního podílu Obchodních sladoven, jímž se stala francouzská společnost Malterie Soufflet, byl znám již 1. srpna loňského roku. Definitivní spojení francouzské firmy s Obchodními sladovnami, největší sladařskou firmou v Česku, jejíž ztráta se v loňském roce zvýšila na 239,5 milionu korun z 28,3 milionu korun v roce 2000, povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 1. dubna letošního roku.
Bylo jasné, že po prodeji většinového podílu bude nový majitel povinen koupit akcie ostatních akcionářů za cenu blízké té, za kterou je nabyl. Nebylo tajemstvím, že francouzský zemědělský konglomerát Malterie Soufflet při své expanzi na Hanou nešetřil při nákupu Moravské sladovny Kroměříž. Tam i akcionáři po konkursu dostali část svých peněz.
PGRLF těsně před vánočními svátky bez výběrového řízení prodal přes RMS svůj podíl 188 304 akcií (20 procent základního kapitálu) firmě Ges Invest v ceně 550 korun za akcii. PGRLF za prodej akcií ve sladovnách dostal 103,5 milionu korun. To by nevypadalo na první pohled špatně. Jenže již 3. ledna se akcie sladoven prodávaly za 690 až 720 korun. „Rozhodování o nákupech a prodejích akcií plně v kompetenci statutárního orgánu společnosti, kterým je představenstvo PGRLF. Prodej akcií Obchodních sladoven proběhl v souladu s vnitřními předpisy PGRLF, s doporučením investičního poradce a za cenu převyšující standardní tržní ocenění,“ sdělil týdeníku EURO Lubomír Netolický, ředitel PGRLF a nedávno jmenovaný předseda představenstva fondu (EURO 31/2002). Odborníci v PGRLF jistě věděli, že v případě převzetí prostějovských sladoven (Sladovna Hodonice, ZZN Olomouc, Selekta a další) francouzskými podnikateli bude následovat povinná nabídka na odkup zbývajících podílů. Ta také v dubnu přišla. Malterie Soufflet jako nabyvatel téměř 75procentního podílu, za který zaplatil 600 milionů korun, nabídl odkup za průměrnou cenu 785 korun, zatímco prémiová cena činila 850 korun. Ges Invest nezaváhal a bývalý státní podíl v červenci prodal. Čistě matematicky byl hrubý zisk Ges Investu nejméně 44,3 milionu korun. Otázkou zůstává, proč PGRLF prodával chvatně svůj podíl ve sladovnách ještě před ukončeným řízením na prodej podílu Tchecomaltu, když vlastnil akcie několik let.

  • Našli jste v článku chybu?