Většina manažerů se zvýšením mzdy našim zákonodárcům nesouhlasí
Souhlasíte s názorem senátora Jaroslava Kubery (ODS), aby se platy poslanců a senátorů zvýšily na 275 tisíc korun?
- Ano 14,5 %
- Ne 79 %
- Nevím 6,5 %
Podle předsedy senátního ústavněprávního výboru Jaroslava Kubery (ODS) by se měl plat poslanců a senátorů zvýšit ze současných 61 400 korun na 275 tisíc, tedy více než čtyřnásobně. Zároveň s tím by však zrušil veškeré nezdaněné měsíční příplatky zákonodárců a zavedl jeden plat, z něhož by si každý z nich platil asistenta, bydlení, kancelář, dopravu - tedy všechno. K tomu ho vede přání, aby se mzda našich zákonodárců přiblížila jejich kolegům v Evropském parlamentu. S tímto jeho záměrem nesouhlasí 79 procent manažerů.
Těmito několika otázkami zareagoval respondent: „To je názor, nebo vtip? To jako že by pak všichni poslanci odpovědně, respektujíce etiku a morálku, a s čistým svědomím odváděli vysoce profesionální výkony v rámci svých pracovních povinností k rozkvětu republiky a celé společnosti?“
Na tuto otázku mu odpovídá manažer: „Téměř ani jeden z nich není schopen podávat výkon, který by se aspoň vzdáleně přiblížil tomu, co za podobný plat musí odvést manažer v soukromé sféře. Obávám se také, že ani takový plat by nezamezil nejrůznějším vedlejším zájmům, protože i u poslanců a senátorů platí, že s jídlem roste chuť.“ Myšlenka finančního ohodnocení poslanců podle odvedené práce je více rozvinuta v této záporné odpovědi: „Platy senátorů a poslanců by měly odpovídat 'výsledkům hospodaření státu' - jako je to v každé nestátní 'komerční firmě'. Odměny managementu se odvíjejí od úspěchu firmy, a je to jeden ze způsobů, jak správně nasměrovat motivaci lidí, kteří mohou ovlivnit její fungování. Možná že bychom se konečně dopracovali k tomu, že poslanci budou hájit zájmy státu, ne vlastní nebo lokální. Podle mne by měl být stanoven 'násobek' průměrné mzdy ve státě - aktuálně to vidím na čtyřnásobek a eventuálně nějaké 'odměny' odvíjející se od předem stanovených ukazatelů (nezaměstnanost, růst HDP a tak dále). Celá řada manažerských nástrojů a teorií z komerčního byznysu se úspěšně aplikuje ve veřejné správě - proč by se nedaly převzít i v celém světě fungující modely odměňování?“
Podobně se vyjadřuje i další manažer, který si však myslí, že částka navrhovaná senátorem Kuberou poslancům náleží: „Práce poslance představuje velmi zodpovědnou práci podobnou činnosti špičkového manažera. Měl by proto za ni být odpovídajícím způsobem odměněn. Špičkový manažer však nemá imunitu. Zaměstnavatel od něho očekává stoprocentní loajalitu a nasazení a netoleruje vedlejší podnikání či pracovní aktivity. Věřím tedy, že takový krok by současně s legislativním zakotvením zmíněných principů vedl ke zkvalitnění práce sněmovny jako celku a k postupnému zlepšení politické kultury v České republice.“
Tento respondent si také klade otázku, na niž si však sám odpovídá: „A jak se senátor Jaroslav Kubera k této částce dopracoval? Kdyby to bylo na základě takzvaného 'evropského obvyklého platu', pak musíme upravit všechny mzdy v České republice - lékařů, vědců, učitelů a tak dále. A tak dobře asi na tom ještě naše ekonomika není. Takže nesouhlasím.“
Velkorysost je znát v odpovědi: „Ať si naši pracovití zákonodárci vyplácejí třeba milion měsíčně. Zároveň by si však měli odhlasovat jasná protikorupční pravidla, přestat žvanit, lhát a krást, odhodit trapnou imunitu a vymyslet, jak zlepšit financování zdravotnictví a školství. Potom jim přidám i ze svého.“ Tento manažer jde ve své odpovědi ještě dále: „Přeji našim poslancům a senátorům, aby byli se svým platem spokojeni a neměli nutkání přivydělávat si různými způsoby 'bokem'. Obávám se však, že splnitelnost tohoto přání vůbec nezávisí na výši platu. Tudíž odpovídám ne. Poslanci a senátoři jsou za svou službu placeni dostatečně.“
Jistá štědrost, ale značně omezená, se objevuje v této odpovědi: „Souhlasím, ale jen v tom případě, že by to bylo ročně a bez dalších příplatků.“
Záporně odpovídá respondent: „Je mi líto, že nemohu souhlasit s poslancem Kuberou. Kdyby šlo o výši platu obecně, jsem přesvědčen, že si jej poslanci za svoji práci a odpovědnost, kterou vůči občanům této země mají, zaslouží. Ale poslanci, nikoli to, co sedí v poslaneckých lavicích nyní, sedělo před volbami a bohužel bude asi sedět i příště. Moc bych si přál dožít doby, kdy si budu moci tohoto sboru vážit.“
Odpovídalo 124 manažerů