Auditor tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví neumí počítat
Komunikační dovednosti ministerstva zdravotnictví nejsou famózní. I dlouho očekávaná prezentace reformních záměrů Tomáše Julínka dopadla rozpačitě. Minulé úterý zase byli na ministerstvo zdravotnictví pozváni ředitelé fakultních nemocnic. Rádi přijeli, protože očekávali rozhovor s panem ministrem, tři z nich se však okamžitě ve dveřích dozvěděli, že už jsou propuštěni. Něco jako v anekdotě o veliteli čety, který taktně sděluje vojínu Novákovi, že mu umřel táta: „Vojáci, kdo z vás má otce, tři kroky vpřed. Novák, kam se hrnete?“
Málo informací.
To nelze vydávat za standardní přístup. A pochopitelně, že to i zavdává příčinu k různým spekulacím. Například o čistkách. Tomáš Julínek krátce po nástupu do funkce prohlásil, že nejdříve počká, jak si manažeři povedou, vyhodnotí situaci a poté rozhodne o případných změnách. Že se rozhodl po šesti měsících, není chyba. Spíše jde o to, že když si s řediteli důkladně nepromluvil a jejich činnost detailně neprověřoval, neví toho o jejich práci o moc více než loni v září.
Navíc informace o údajně špatném hospodaření, které týdeníku EURO zaslalo ministerstvo zdravotnictví, jsou pouze povšechné. Náklady, výnosy, příspěvek na oddlužení, nerozdělený zisk, respektive neuhrazená ztráta, hospodářský výsledek. Bylo by třeba pečlivěji vrtat pod povrchem, abychom zjistili, jak si vedla odvolaná ředitelka Marie Alušíková ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Jaroslav Vomáčka ve Fakultní nemocnici Olomouc a Petr Malý v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).
Málo argumentů.
Faktem je, že nemocnice na tom všeobecně nejsou ekonomicky skvěle. „Lije“ do nich peníze stát, kraje i obce. Stejně jako to, že na jejich hospodaření se podepisují nejen schopnosti managementu, ale i řada dalších vlivů včetně činnosti ministerstva zdravotnictví. Pozor, ministr zdravotnictví má právo ředitele přímo řízených institucí odvolat. Jím proklamovaná vyšší kultura personální práce ale přece také předpokládá dostatečné zdůvodnění těchto kroků. Tradiční floskule, že podřízené odvolával i David Rath, není argument. Nehledě na to, že Julínkův úhlavní přítel během svého o něco delšího působení v čele resortu odvolal méně lidí než dnešní ministr.
Co ti horší?
Pravda jistě je, že David Rath nastoupil v době, kdy bylo zdravotnictví už řadu let „v moci“ ČSSD. Tomáš Julínek však zdůrazňuje, že u něj na stranické legitimaci nezáleží. Padni komu padni. Takže z Thomayerovy nemocnice odešel Petr Malý, dlouholetý člen ODS. Ministr mimo to nevylučuje, že půjdou další. Třeba někdo z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny nebo pražské Bulovky, jejichž hospodaření i ministerstvo označilo za vůbec nejhorší? V Brně však dlouho řediteloval Michal Pohanka, jemuž ODS za leccos vděčí, a také se tam staví Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které si vedení ministerstva zdravotnictví po počáteční kritice vzalo rychle za své.
Chyba.
Ze tří odvolaných ředitelů se právě Petr Malý pokusil aktivněji vystoupit na svou obhajobu, než byl donucen věnovat se rodinným záležitostem. Jeho informace o tom, že nemocnice byla loni v zisku, jsou v rozporu s ministerskými čísly. Kdo má tedy pravdu? Týdeník EURO se spojil s auditorem Thomayerovy nemocnice, společností NSG Morison, a v jeho stanovisku mimo jiné stojí: „Předložená tabulka (ministerská - pozn. red.), o niž se opírá tvrzení, že FTN nesplnila povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, je metodicky nesprávně stanovena. Hospodářský výsledek běžného účetního období ve výši 228 673 tisíc korun v sobě obsahuje i nákladovou položku daňové povinnosti související s poskytnutou dotací. Tuto položku nelze pro posuzování hospodaření FTN brát v potaz, neboť abstrahujeme-li od dotace, musíme abstrahovat i od daně s ní související. Při respektování tohoto jednoduchého pravidla bude výsledek hospodaření FTN vyrovnaný, v souladu s platnou legislativou. Když přihlédneme k faktu, že nemocnice nemá v současné době závazky po splatnosti, považujeme zveřejněný důvod odvolání ředitele FTN MUDr. Malého ve světle těchto skutečností za neopodstatněný.“