Doby mnohatisícových výstavů jsou pryč. Tradiční značka Herold nyní patří mezi minipivovary a vyčuhuje téměř vším
Co děláte v situaci, když v noci dostanete chuť na pivo? Pokud bydlíte přímo v Březnici nebo poblíž, žádný problém.
Pro lahváče si tu můžete přijet v kteroukoli denní i noční dobu.
Tím ale speciality Pivovaru Herold zdaleka nekončí. Obří železná varna, rozsáhlá podzemní spilka, velké sklady, lahvovací linka. Zdejší pivovar zkrátka svou historii, kdy zásoboval celé Příbramsko, nezapře.
Dnes už s výstavem pohybujícím se kolem deseti tisíc hektolitrů ročně patří mezi minipivovary.
„Větší polovinu naší produkce, zhruba 60 procent, vyvážíme do zahraničí.
Především do Anglie, Irska, Švédska, Itálie či Rumunska“ počítá František Pinkava, zdejší sládek. I on pamatuje „zlatou“ éru, v Březnici pracuje od roku 1978. Jednu dobu dokonce bydlel přímo v pivovaru.
Ovšem na konci 80. let se zdálo, že Herold dovařil. V rámci reorganizace pivovarského průmyslu plánovači rozhodli, že Březnice má zaniknout. Naštěstí se ale dostala do majetku Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.
Díky tomu se zde zkoušela řada originálních produktů. Ať už šlo o sladový nápoj Gejzír, který vyplňoval mezeru mezi sektem a pivem, či grepovou pivní limonádu a pivní mixy, jež se na trhu prosadily až o mnoho let později.
A Pinkava má dodnes v kanceláři několik plechovek s pivním mladinovým koncentrátem Herold Home Brew Kit, z nichž si doma každý mohl zkusit udělat vlastní pivo. Instantní směs s kvasnicemi byla určena především pro zahraničí a dnes už se nevyrábí.
Požitek z lahváčů
Herold nemá svou pivovarskou restauraci, z Březnice jsme odjeli vybaveni několika lahvemi. Jako první jsem otevřel pšeničný kvasnicový ležák (0,5 litru za 16,50 koruny) s pěti procenty alkoholu. Svrchně kvašené pivo se tu mnoho let vaří jako připomínka historie - podle Pinkavy se v Březnici pšeničné pivo dělalo už v roce 1880.
Kalný speciál zdobí ovocná vůně, bohaté ovocité odéry se otevírají i při ochutnání.
Pivo je proto velmi osvěžující a lehké. Ve zkratce tedy příjemný zážitek.
Druhá na řadu přišla klasika. Světlý březnický ležák (0,5 litru za 13,50 koruny).
Pivo s 5,2 procenta alkoholu je cítit po chmelu, v plné chuti se velmi zřetelně rýsuje výrazný říz, hořkost žádný z těchto vjemů nepřebíjí. I když ležák působí hodně sytě, jeho pitelnost je velmi dobrá.
Pivovar Herold Zámecký obvod 31, Březnice u Příbrami SLÁDEK: František Pinkava NABÍDKA: spodně kvašená piva a pšeničný speciál CO DOPORUČUJEME: osvěžující svrchně kvašenou „pšenici“ OTEVŘENO: prodej na vrátnici pivovaru otevřen 24 hodin denně
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz