Menu Zavřít

Tomáš Skřivánek: Rok realistických očekávání

2. 1. 2013
Autor: profimedia.cz

Rok 2012 nebyl z makroekonomického pohledu zdaleka tak temný, jak na jeho počátku většina analýz očekávala. Hned v jeho prvních týdnech se na příkladu UniCredit ukázalo, že přes chmurná proroctví si banky i v obtížných časech mohou úspěšně dojít k investorům pro čerstvý kapitál. Nenaplnily se ani prognózy o hyperinflaci, propadu hlavních ekonomik, rozpadu eurozóny či o jiné blížící se verzi katastrofy.

Také optikou samotných firem nešlo o konci světa hovořit ani náhodou: akciové trhy rostly, nečekaného ocenění od investorů se dočkaly také tuzemské firmy prodávané ať již napřímo jako třeba Mall.cz nebo Sazka, případně prostřednictvím burzy (americké) jako AVG Technologies.

Jen očekávání lepší správy státu se v roce 2012 nenaplnila. Kolik vládních krizí loni vláda přežila, nespočítají již ani samotní aktéři těchto her. Rok 2013 nebude lepší – vnitrokoaliční obchodování s pachutí korupce ale zajistí vládě další existenci a předčasné volby nebudou. S blížícím se podzimem navíc začne partajní zbrojení na řádné parlamentní volby na jaře 2014.

Do roku 2013 vstupujeme s očekáváními nastavenými nejrealističtěji za poslední dekády. Shrnout se dají asi do věty: „Bude ještě trochu hůře než loni, konec světa to ale neznamená, nějak to zvládneme.“ Právě tato realistická očekávání a uvědomění, že rychlé oddlužení ekonomik je stejně nešťastné jako rychlé zadlužování, v konečném důsledku přispějí k vzestupu soukromých i veřejných investic a znovunastartování ekonomik. Vítejte v roce 2013!


Čtěte také:

Volba hlavy státu zastíní lavírování vládní LIDEM

MM25_AI

Pesimismus Merkelové: Ekonomická situace Německa se zřejmě zhorší

UniCredit Bank ztrojnásobila zisk. Letos už neodepisovala řecké dluhopisy


  • Našli jste v článku chybu?