Parta geeků ťukajících do počítačů, zatímco jim na bankovní konta tečou miliardy. Představa o firmách v Silicon Valley je často mylná. Do nového byznysu se zapojuje pestrá směs lidí, kteří často riskují vše, co mají.
Právě to podle serveru Businessinsider definuje kalifornské byznysové podhoubí. Rozhodl se proto zveřejnit žebříček stovky osobností, které nejlépe reprezentují to, čím Silicon Valley skutečně je.
Branže technologických startupů podle odborníků v posledním roce hodně riskovala a lídři sázeli na projekty, které mohou přinést jmění až ve vzdálenější budoucnosti.
Čekat, že žebříčku kraluje neznámé jméno, je ale omyl. Nejdůležitější postavou Silicon Valley je podle Businessinsideru Marc Zuckerberg. Vysloužil si to tím, že navzdory velikosti nadnárodního molochu Facebook nadále přemýšlí inovativně a hlavně dlouhodobě. Odborníci oceňují zejména desetiletý investiční plán společnosti, který počítá nejen s rozvojem aplikací WhatsUpp a Instagram, ale také s velkými investicemi do virtuální reality a dronů.
Šéf sdílené taxislužby Uber Travis Kalanick udělal z projektu nejhodnotnější investiční artikl mezi technologickými firmami.
Druhé místo mezi nejvlivnějšími postavami silikonového údolí obsadil Larry Page – spoluzakladatel a ředitel Alphabetu, společnosti zastřešující Google a další divize Nest, Fiber či Google X. Tvůrci žebříčku na něm oceňují hlavně čich na talenty a odvahu dávat jim velké pravomoci ve vývoji vlastních idejí.
Trojku nejúspěšnějších manažerů doplňuje zakladatel a šéf sdílené taxislužby Uber Travis Kalanick. Jeho „nej“ se týká schopnosti zaujmout investory. Loni udělal z Uberu nejhodnotnější investiční artikl mezi soukromými technologickými firmami. Ze saúdského investičního fondu získal podporu 3,5 miliardy dolarů. Uber postupně rozvíjí nabízené služby a dnes si díky aplikacím UberEats a UberRush uživatelé mohou užít třeba gurmánskou exkurzi v New Yorku nebo využít sdílenou službu k distribuci zboží.
Přečtěte si o žebříčku inovací:
Inovace roku? Alexa od Amazonu
Že Silicon Valley není jen o mamonu, potvrzuje umístění ředitele sociální sítě LinkedIn Jeffa Winera. Po zveřejnění rekordního zisku firmy rozdal v únoru mezi zaměstnance 14 milionů dolarů, které vydělal nárůstem hodnoty akcií na burze. Vysloužil si tak páté místo žebříčku, kde figuruje společně se spoluzakladatelem Reidem Hoffmanem. Ten za umístění vděčí rekordnímu zisku 26,2 miliardy dolarů za prodej sítě LinkedIn Microsoftu.
Sláva a výpověď
Nejoceňovanější manažerkou v technologickém prostředí je Meg Whitmanová na 13. místě. Ta stoji za ozdravením gigantu Hewlett Packard. Po letech poklesu prodejů a propouštění rozdělila společnost do dvou úspěrnějších a specializovanějších firem. Hewlett Packard Enterprise se nově zaměřuje na hardware, jako jsou například servery, zatímco pod HP Inc. spadá divize tiskáren a počítačů.
Do žebříčku se dostaly i kuriózní postavy, oceněné za přínos pro ty, které na titulních stranách novin nevidíme - zaměstnance. Je ni například bývalá zaměstnankyně firmy Yelp Talia Janeová. Ta rozpoutala v Silicon Valley bouři otevřeným dopisem řediteli společnosti. V něm uvedla, že pracuje jen za 8,15 dolaru za hodinu po zdanění, kvůli čemuž si nemůže dovolit nakoupit ani běžné potřeby a chléb je pro ni luxusem. Vysloužila si tím padáka, ale dopis se stal hitem internetu a rozvířil diskusi o tom, zda jsou platy níže postavených zaměstnanců v Silicon Valley adekvátní výši nájemného v regionu.
Stovku nejvlivnějších manažerů v Kalifornii uzavírá další „aktivista“ David Boyes. Právník je známý jako obhájce a právní konzultant startupů v problémech. Značky jako Napster, Hampton Creek, či Theranos obhajoval v případech, kdy se je pokoušela různě sankcionovat nebo regulovat americká vláda. V minulosti naopak proslul, když v roce 1998 pomohl americké vládě dokázat Microsoftu, že získal nepovolené monopolní postavení.
Čtěte také: