Německo může ztratit kvůli evropským dluhovým problémům nejvyšší rating AAA. Podle ratingových agentur jsou v nadcházejícím roce v ohrožení i další státy eurozóny a Evropské unie.
Foto: Profimedia
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's 5. prosince 2011 varovala, že by kvůli dluhové krizi mohla snížit rating 15 zemím eurozóny. Do tří měsíců tak o nejvyšší rating může přijít například i největší evropská ekonomika - Německo, které má nejvyšší rating AAA. Standard & Poor's tehdy uvedla, že o hromadném snížení ratingových známek uvažuje především kvůli přetrvávající nejednotnosti evropských politiků při řešení dluhové krize.
S&P přeřadila země do režimu pozorování s negativním výhledem kvůli „systémovému tlaku“, kterému eurozóna čelí v souvislosti s dluhovou krizí. Tlak podle agentury vytváří několik vzájemně provázaných faktorů: trhy požadují vyšší rizikové prémie u státních dluhopisů, než by odpovídalo ratingu zemí, mezi evropskými politiky panují rozpory ohledně řešení krize a roste riziko hospodářské recese v eurozóně jako celku. Podle S&P je pravděpodobnost hospodářského propadu celé eurozóny v příštím roce 40 procent.
Mezinárodní agentura Standard & Poor's poté 13. prosince informovala, že potenciální riziko snížení ratingu zemí a bankovního sektoru eurozóny se zvýšilo. „Státy a banky nadále vykazují nejvyšší riziko snížení ratingu. 25 evropských států a 42 bank je na potenciální listině snížení ratingu,“ uvedla Diane Vazzová z agentury Standard & Poor's.
Už o den dříve mezinárodní ratingová agentura Moody's uvedla, že v prvním čtvrtletí roku 2012 přezkoumá rating zemí eurozóny i celé Evropské unie. „Absence opatření ke stabilizaci úvěrových trhů v krátkém období znamená, že eurozóna i širší EU zůstávají náchylné k dalším otřesům a soudržnost eurozóny v pokračujícím ohrožení,“ uvedla tehdy ve zdůvodnění agentura Moody's.