Menu Zavřít

Toshiba zdvojnásobila ztrátu, hrozí jí zablokování prodeje divize čipů

15. 5. 2017
Autor: čtk

Japonská společnost Toshiba, jejíž americká jaderná divize Westinghouse koncem března požádala o ochranu před věřiteli, v loňském fiskálním roce zdvojnásobila čistou ztrátu na 950 miliard jenů (203,6 miliardy korun) z předloňských 460 miliard jenů.

Americká společnost Western Digital, která provozuje s Toshibou v Japonsku společný závod na polovodiče, současně oznámila, že požádala o mezinárodní arbitráž, která má Toshibě zabránit v prodeji čipové divize bez jejího souhlasu. To by mohlo ohrozit Toshibu, která nutně potřebuje finanční injekci, napsala agentura Reuters.

Toshiba oddělila svou čipovou divizi, která je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND, do samostatné firmy a plánuje její prodej. Chce tak získat peníze na pokrytí ztrát americké jaderné divize. Western Digital, která s Toshibou provozuje hlavní továrnu na polovodiče, sice podala nabídku na divizi, není však považována za favorita, protože její nabídka je nižší než dalších konkurentů.

Právní spor by mohl opozdit nebo zrušit prodej divize, ze kterého by Toshiba mohla získat až 18 miliard USD (437,3 miliardy Kč). Mezi dalšími zájemci o divizi jsou soukromý investiční fond KKR, tchajwanská firma Foxconn a americký výrobce čipů Broadcom.


Čtěte dále o jaderné divizi:

Zkrachovalý Westinghouse zůstává ve hře o dodávky reaktorů i paliva pro Česko.

Jaderná alektrárna Dukovany


Western Digital dnes oznámila, že zahájila arbitrážní řízení u Mezinárodní obchodní komory. Požaduje, aby Toshiba zvrátila krok, kterým přesunula majetek jejich společného podniku do osamostatněného subjektu Toshiba Memory a zastavila veškerý prodej, na který nemá souhlas firmy SanDisk, divize Western Digital.

Toshiba uvedla, že zatím nebyla o arbitráži informována, a tvrdí, že neporušila smlouvy a Western Digital nemá důvod zasahovat do procesu prodeje. Podle ní podle dohody o společném podniku žádná ze stran nemůže zablokovat změnu kontroly druhým partnerem. Upozorňuje, že Western Digital sama koupila podíl ve společném podniku v rámci akvizice firmy SanDisk a nikdy nepožadovala ani neobdržela povolení od Toshiby k tomuto kroku.

Western Digital nicméně tvrdí, že Toshiba nemůže přesunout podíl ve společném podniku do dceřiné společnosti a tu pak prodat bez jejího souhlasu.

Toshiba vyrábí počítačové čipy a domácí spotřebiče. Westinghouse koupila v roce 2006. Z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima. Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost a pokles poptávky. Prezident Toshiby Satoši Cunakava nedávno uvedl, že strategie vycházející z Westinghousu byl omyl, a slíbil, že nebude přijímat nové jaderné projekty.

MM25_AI

Westinghouse se potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I).

Více o problémech Toshiby a Westinghousu:

Toshiba kolabuje. Prodělala 131 miliard korun a hrozí jí stažení z burzy

Toshiba musí odkoupit podíl v britském jaderném projektu

Číňané nesmí dostat naše jádro. V USA řeší osud Westinghousu



  • Našli jste v článku chybu?