Menu Zavřít

Továrna bratří Fischelů v Mimoni: Nábytek, nebo příbytek?

25. 1. 2015
Autor: Euro.cz

Severočeské město Mimoň leží východně od České Lípy. V minulosti proslulo výrobou ohýbaného nábytku, kterou založili bratři Fischelové. Jejich továrna, později využívaná firmou Falcon, je nyní na prodej.

Autor: Výzkumné centrum průmyslového dědictví

Velký průmyslový areál bývalé firmy bratří Fischelů se nachází v jihovýchodní části Mimoně nedaleko Starého nádraží. Jde o soubor sedmi patrových budov tvořící „organickou srostlici“, vzniklou postupným rozšiřováním podniku.

Fasády nejstarších objektů jsou zdobeny bosovanými svislými kvádry a kolem závodu je ještě částečně zachován dvůr, na němž se kdysi skladovalo dřevo a posléze bedny s hotovými výrobky.

Většina budov ale již prošla modernizací a nepůsobí historickým dojmem. Továrna je v zachovalém a provozuschopném stavu, výroba zde totiž v omezené míře probíhala ještě loni. Majitelem je společnost Falcon EU, která se však dostala do problémů a roku 2005 skončila v konkurzu. Areál je proto nyní na prodej a čeká na nové využití. Cena je 17 milionů korun.

Ohýbání masivu

POPIS OBJEKTU

název - D. G. Fischel Söhne

  • *kraj - Liberecký adresa - č. p. 644 kult. památka - ne vlastník - Falcon EU cena - 17 milionů Kč výhody nákupu - sedm budov, zachovalý stav, vjezd pro kamiony možné problémy - vyšší cena, náklady na revitalizaci, možnosti využití První písemná zmínka o Mimoni pochází z roku 1352. Karel IV. tehdy udělil obci celní právo, což přineslo výrazný ekonomický rozvoj. Již roku 1505 byla Mimoň povýšena na město a v jejím držení se vystřídala řada šlechtických rodů. Za třicetileté války přišel sice úpadek, již roku 1651 se ale situace začala díky novému majiteli panství Janu Putzovi z Adlersthurnu znovu zlepšovat. Ve městě vznikla kaple Božího hrobu, pivovar, špitál, radnice a přestavby se dočkal i zámek. Rychle se rozvíjel také zdejší průmysl, především textilní a dřevozpracující. Jeho největší rozkvět pak přišel ve druhé polovině 19. století, kdy v Mimoni vzniklo hned několik velkých podniků. Byla mezi nimi i „První česká továrna na nábytek z masivního ohýbaného dřeva“, kterou roku 1870 založili bratři Alexandr a Gustav Fischelové z Prahy. Americká tečka **

Podnik nesl název D. G. Fischel Söhne. Využíval výhodného zásobování dřevem z okolí a navazoval na výrobní postupy firmy Gebrüder Thonet z Bystřice pod Hostýnem (pozdější TON). S touto společností byl proto ihned po znárodnění roku 1945 sloučen a do roku 1993 zůstal její součástí jako závod 5 – Mimoň.

bitcoin_skoleni

V následné privatizaci získala podnik firma se sídlem v St. Louis a bývalá továrna bratří Fischelů se po téměř padesáti letech znovu osamostatnila. Pod názvem Falcon pokračovala ve výrobě nábytku, přičemž většina zboží (především židlí a koster z bukového dřeva) se v rozloženém stavu vyvážela do Spojených států, kde se kompletovala.

Firma patřila k největším zaměstnavatelům ve městě a pracovalo v ní několik set lidí. Po ztrátě amerických trhů roku 2005 ovšem přišel pád a podnik skončil v konkurzu. Výroba probíhala v omezené míře ještě tři roky, poté byla ale definitivně zastavena a závod uzavřen. V budoucnu by v areálu mohla působit jakákoliv menší firma, případně je možné objekty upravit ke skladování či bydlení.

  • Našli jste v článku chybu?