Menu Zavřít

Továrna GE na letecké motory vyroste ve středních Čechách. Hledá se už jen konkrétní místo

14. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

Společnost General Electric (GE) Aviation Czech, která v Česku plánuje výstavbu závodu na turbovrtulové motory, bude hledat vhodnou lokalitu ve středních Čechách. V pondělí k tomu podepíšou smlouvu hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a výkonný ředitel GE Aviation Czech Norman Baker.

Předmětem dohody je podle něj společný záměr nalézt ve středních Čechách vhodnou lokalitu pro novou centrálu turbovrtulových motorů. „Memorandum specifikuje, že to bude ve Středočeském kraji, což je pro nás asi nejdůležitější,“ řekl krajský radní pro regionální rozvoj Věslav Michalik (STAN). O kterou konkrétní lokalitu půjde, zatím není známo. Firma si podle něj vybírá asi z osmi míst, hejtmanství jí může nabídnout například Milovice na Nymbursku. „Je to ale komplikovaná lokalita,“ dodal Michalik.

Investiční smlouvu o vybudování nové centrály turbovrtulových motorů v Česku podepsala General Electric s českou vládou loni v říjnu. Výše investice bude prý minimálně 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně.

bitcoin školení listopad 24

General Electric
GE je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává víc než 300 tisíc lidí. GE Aviation vyrábí vedle turbovrtulových také proudové a turbohřídelové motory a další součástky a systémy pro civilní i vojenské letectví.

Česko by se díky investici dostalo mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku na stavbu závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.

Přečtěte si také:

Lockheed Martin bude vyrábět stíhačky F-16. V Indii

Nadzvukové dopravě se blýská na lepší časy. Nástupce Concordu má 76 zakázek

Nové čínské letadlo poprvé ve vzduchu. Chce konkurovat Boeingu a Airbusu


  • Našli jste v článku chybu?