Menu Zavřít

Továrna na vahách

1. 8. 2003
Autor: Euro.cz

Analýza místních podmínek rozhodne o investici, tvrdí nová ředitelka

O nápadu, že by americká firma 3M mohla v Česku vyrábět díly pro automobilový průmysl spotřební a kancelářský materiál, se hovoří několik let. Nová šéfka tuzemské pobočky firmy Carolyn Cookeová však pro týdeník EURO uvedla, že nový výrobní závod v České republice k více než osmdesáti podnikům, které má americká firma 3M za hranicemi Spojených států, zatím nepřibude. Přesto – jak tvrdí – stavbu továrny v České republice Američané zvažují. „Je však ještě příliš brzy k tomu cokoliv říkat,“ domnívá se čerstvá ředitelka. „Zásadní bude analýza místních podmínek,“ pokračuje ve svých úvahách. Předchůdce Cookeové Robert Anderson připouštěl jak možnost výrobní spolupráce s jinou firmou, tak stavbu továrny na zelené louce.

Lákaví Japonci.

Nejvýznamnějším českým zákazníkem společnosti je automobilka Škoda z Mladé Boleslavi. Mírné omezení výroby Škodovky se však odrazilo i na plánech pobočky společnosti, která má ústředí v Minneapolis. „Kromě koncového výrobce se chceme svými produkty více zaměřit i na dodavatele automobilky,“ odkrývá záměry firmy Cookeová. „Současný příliv japonských subdodavatelů je pro nás další výzvou,“ dodává. Širší veřejnost zná označení 3M hlavně z kancelářských potřeb. V České republice nabízí firma asi dva a půl tisíce produktů a kromě mladoboleslavské automobilky k jejím významným zákazníkům patří Český Telecom, Matsushita, motolská nemocnice či IKEM. Obrat společnosti loni přesáhl třičtvrtě miliardy korun. Cookeová míní, že zvýšit toto číslo by mohly produkty pro farmakologii, rentgenologii či kontrolu energie, které patří do spektra nabídky světové 3M a jež zatím místní zastoupení firmy nenabízí.

Bezpečný příslib.

Nová žena ve vedení 3M Česko se domnívá, že na tuzemském trhu je i hodně dalších bílých míst, které by společnost mohla vyplnit. Velký potenciál spatřuje ředitelka v zavádění zobrazovacích a grafických systémů, jako jsou fólie pro venkovní reklamu či materiály pro silniční značení. Dalším významným artiklem, jemuž lidé z 3M věští v Česku slibnou budoucnost, jsou výrobky pro bezpečnost a ochranu. „V Americe je ochrana zdraví při práci prvořadá; věřím, že i zde se během několika let začne na tuto oblast klást větší důraz,“ doufá Cookeová. Prosadit se s novými výrobky zřejmě ale nebude pro 3M Česko jednoduché. Ve většině oblastí, kde je firma nabízí, totiž vládne tvrdá konkurence. Mezi největší rivaly místní pobočky patří výrobce brusiv St. Gobain či Tesa v oblasti lepicích pásek. Jen těžko může české 3M soupeřit na poli zdravotnických produktů s koncernem Johnson  Johnson nebo s výrobcem lepidel Henkel. Velkou konkurencí je pro místní zastoupení 3M také projekční technika společnosti Sony.

bitcoin školení listopad 24

Nová propagace, současná distribuce.

Vysoké cíle si klade americká manažerka v marketingové sféře. Hodlá zlepšit firemní propagaci, a více tak pro velké zákazníky i širší veřejnost zviditelnit 3M Česko jako výrobce, který svojí nabídkou produktů a služeb pokrývá širokou škálu činností. „Chceme místní zákazníky přesvědčit, že se nesoustředíme pouze na kancelářské potřeby či díly pro automobilový průmysl,“ spřádá plány Cookeová. O výši zdrojů, které může místní pobočka použít například i pro reklamní účely, však musí rozhodnout bossové z Minneapolis. Tuzemský management pak zvolí – vzhledem ke znalosti místního prostředí – konkrétní způsob využití financí. Přestože Cookeová plánuje použít část přidělených zdrojů k lepšímu informování drobných spotřebitelů o výrobcích společnosti, zůstane hlavním distribučním kanálem českého 3M přímý a velkoobchodní prodej. Nová ředitelka chce také vyřešit problémy s komunikaci uvnitř obchodní skupiny. Ty se podle zdrojů ze společnosti týkají hlavně nedostatečného sdílení informací mezi jednotlivými techniky a obchodníky.

Americká inspirace.

Slovní zásobu všech zaměstnanců tuzemské odnože 3M rozšířil nedávno pojem Six Sigma. Je to označení procesu, který ve firmě zavedl bývalý manažer konsorcia General Electric a nyní muž číslo jedna v 3M James McNerney. Někdejší ředitel pražské filiálky 3M William Cruis říká, že Six Sigma údajně umožňuje vytipovat oblasti, které je nutné zlepšit. Je to metoda, která by měla zajistit, aby spotřebitelé dostali produkty v nejlepší kvalitě a co nejrychleji. Úspory vznikají například tím, že firma nakupuje hromadně pro všechny své divize. Cookeová si proto chce v Česku vychovat odborníky, kteří by měli prostřednictvím procesu Six Sigma zvyšovat výkonnost ve všech místních sektorech firmy. Ostatně i úvahy o případné stavbě výrobního závodu na území České republiky jsou zřejmě plodem zavedení McNerneyho projektu. Jedním z receptů, kterým hodlají tvůrci procesu Six Sigma snížit náklady, je totiž přesunutí výrobních kapacit ze Spojených států do zemí s levnější pracovní silou.

  • Našli jste v článku chybu?