Škodí životnímu prostředí i lidskému organismu. Greenpeace varuje před věhlasnými textilními značkami.
Slibují, ale pro životní prostředí nedělají nic. Základní výhrady organizace Greenpeace směřují k nečinností oděvných firem v oblasti životního prostředí. Najdou se však i takové, které přímo škodí lidskému organismu. Některé značky dokonce organizace označuje za toxikomany, které se bez jedů neobejdou.
„Po celá desetiletí, průmyslové podniky používají životní prostředí a zejména vodní zdroje jako skládku pro nebezpečné chemické látky. Pro komunity žijící v blízkosti výrobních závodů se stalo znečištění vody každodenní realitou,“ kritizuje Greenpeace v části zprávy The Detox Catwalk 2016.
Nebezpečné chemické látky jsou podle organizace běžně používány pro výrobu oděvů od mnoha známých značek. Zpráva zkoumala výrobu i samotné složení více než 70 oděvných firem. Některé firmy dostaly jen doporučení k zlepšení, nebo byly vyhodnoceny jako pokrokové. Mnohem víc je však těch, kterým aktivisté vyčítají populistické řešení otázek životního prostředí či absolutní nečinnost.
Třeba Esprit, Limited Brands, Li Ning a Nike se sice zavázaly, že ze svých výrobků odstraní škodlivé látky, ale v skutečnosti pro detoxikaci nedělají nic. Společnosti jako Adidas, Puma, C&A, či G Star se v rámci pozitivního PR zavázaly k odstraňování škodlivých látek ze seznamu výrobních surovin, ale ve zavedené postupy opouštějí jen pomalu, což budí dojem, že vlastní závazky neberou vážně.
Módní ikony na chvostu
Největší podíl škodlivin ve výrobním procesu a minimální ochotu se stavem cokoli dělat pak vykazují drahé módní značky. Představitelé těchto firem vůbec nepřemýšlejí nad tím, že by do výrobního procesu zasahovali.
„Existuje ještě mnoho značek, které lze označit za toxicky závislé a nepřevzaly za to odpovědnost. Ty musí teprve učinit důvěryhodné kroky k detoxikaci. Je smutné, že se značky Armani, Bestseller, Diesel, D&G, GAP, Hermes, LVMH Group/Christian Dior Couture, Metersbonwe, PVH a VAncl a Versace nadále vyhýbají řešení problému a neberou ho vážně,“ konstatuje Greanpeace.
Organizace tyto firmy na seznam škodlivých látek upozornila už ve studii z roku 2013. Žádná ze jmenovaných firem však na výzvy nereagovala.
Čtěte také:
Monstanto s lidskou tváří. Firma omezí pesticidy a genetické modifikace
==== Budoucnost potravinářství. Investory láká vertikální farmaření ====