Menu Zavřít

Toyota přišla s inovací svých robotů. Uchází se o patent na speciální pohon strojů, které budou dělat nebezpečnou práci za lidi

15. 3. 2022
Autor: Depositphotos
  • Japonská Toyota se nevěnuje pouze výrobě automobilů. V roce 2005 představila pětici chytrých robotů, kteří uměli vskutku zajímavé kousky, včetně hry na trubku

  • Od té doby však došlo k výraznému technologickému pokroku. Z robotů se stali domácí pomocníci, kteří zjednodušují život například starým a nemohoucím lidem

  • Nyní se Toyota uchází o patent na speciální pohon mechanických svalů, díky nimž by roboti mohli obstarávat těžkou práci místo lidí


Vývojáři japonské automobilky Toyota přišli s nápadem, jak při vykonávání složitých a zároveň nebezpečných úkonů předejít úrazům. Místo lidí je budou nově mít na starost roboti, ale ne tak ledajací. Společnost podala patentovou přihlášku na konstrukci umělých svalů, které jim umožní kopírovat lidské pohyby. Technologie přirovnávaná ke svalům biologickým funguje na speciální pohon a vychází ze zařízení, jež se používají u eskalátorů nebo posuvných dveří, jak vysvětluje server Autoevolution.

Zmíněná přihláška na patentový úřad ve Spojených státech se týká nového způsobu využití aktuátorů, což jsou strojní části využívající energii, například vzduch nebo hydrauliku, která je následně převáděna na mechanické pohyby. Nevýhodou těch hydraulických nicméně je, že mají omezené použití a kvůli závislosti na tepelném těsnění a lepidlech nejsou tak spolehlivé.

Vítězství stroje nad člověkem? Umělá inteligence zabodovala v soutěži programátorů
Přečtěte si také:

Vítězství stroje nad člověkem? Umělá inteligence zabodovala v soutěži programátorů

Ve snaze zmíněné neduhy odstranit se proto Toyota rozhodla nahradit kapalinu vakuem s elektrodami a polymery. To podle vývojářů zajistí jednak větší výkon a bezporuchovost, ale zároveň přiblíží pohyby robotů pohybům člověčím.

Robot, který nemine

Domácí robotické asistenty vyrábí japonská společnost už mnoho let. V roce 2005 představila pětici robotů pojmenovaných Partner Robots s různými pohybovými systémy. Nejslavnějším z nich se stal hráč na trubku. Známý je ale také robot ovládaný hlasem či dálkovým ovladačem, který umí zvedat nejrůznější předměty, přinášet je a elegantně se vyhýbat překážkám v bytě. Jeho služby využívají hlavně staří a nemocní lidé.

K dalším oblíbencům patří Delivery Support Robot. Ten je určen k doručování zboží na krátké vzdálenosti. Umí přivézt potraviny z nedalekého obchodu nebo roznášet objednané občerstvení na sportovních stadionech.

V roce 2017 pak Toyota uvedla na trh první prototyp dálkově ovládaného robota T-HR3, kterého lze díky 5G síti řídit odkudkoliv na světě. Používá moduly aktuátorů propojené se senzory robotického řídicího systému, díky čemuž je schopen pohybovat se jako člověk.

https://twitter.com/FIBA/status/1419287141536862212?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1419287141536862212%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.designboom.com%2Ftechnology%2Fbasketball-robot-tokyo-olympics-2020-07-26-2021%2F

Chytrý robot T-HR3 dokáže odhadovat a korigovat sílu, s níž působí na předměty, koordinovat pohyby a udržovat rovnováhu. Pozornost si zaslouží také robot s názvem CUE. Zásluhou speciálních senzorů a kamer totiž umí perfektně hrát basketbal. Umělá inteligence vypočítá trajektorii míče, a CUE tak prakticky nemine.

bitcoin školení listopad 24

Hlavním cílem Toyoty je ovšem vývoj domácích robotů. Zařídila kvůli nim speciální zkušební laboratoř. V ní se roboti učí fungovat v proměnlivém a chaotickém prostředí rodinného domu či bytu.

  • Našli jste v článku chybu?