Čínské zpomalení, nízké ceny ropy a dalších komodit a očekávané utahování amerického monetárního opasku dávají dohromady pro světovou ekonomiku nejhorší vyhlídky od krize z let 2007 až 2008, tvrdí nejčerstvější prognóza Mezinárodního měnového fondu.
Nový normál Letos roste světová ekonomika pomaleji než v roce 2014; na loňskou úroveň tempa růstu ji nedostane ani mírné oživení očekávané napřesrok. Chabý růst ekonomové někdy nazývají nový normál. Zdroj: October WEO IMF
Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil ve své prognóze z konce října odhad výkonnosti světové ekonomiky na letošní rok: poroste jen o 3,1 procenta; napřesrok to má být 3,6 procenta. Nový šéfekonom Maurice Obstfeld však zároveň přiznal, že jeho organizace má sklon při takových odhadech chybovat a být přehnaně optimistická. V posledních pěti letech byl MMF vždy nucen revidovat své prognózy směrem dolů.
V hlavní roli centrální banky Zdroje: October WEO IMF, The Telegraph
Agresivní měnová podpora centrálních bank zůstává podle MMF klíčovou. Fond dokonce apeluje na Evropskou centrální banku; rád by z její strany viděl „dlouhodobější program kvantitativního uvolňování“, jinými slovy aby zhruba po vzoru amerického Fedu tiskla peníze, jako by zítra měl přijít konec světa.
Globální recese klepe na dveře Pravděpodobnost vzniku globální recese je podle MMF největší od září 2008, kdy naplno odstartoval finanční krizi pád investiční banky Lehman Brothers. Nejhůře je na tom Latinská Amerika, kde je pravděpodobnost vzniku recese rovných 50 procent, ačkoli ještě v dubnu to bylo pouhých 35 procent. Zdroj: October WEO IMF