LÁKADLO PRO TURISTY Na stará řemesla se zaměřují prakticky všechny české, moravské a slezské skanzeny. Zruční řemeslníci se také velmi často objevují na náměstích měst či nádvořích hradů a zámků.
**LÁKADLO PRO TURISTY
Na stará řemesla se zaměřují prakticky všechny české, moravské a slezské skanzeny. Zruční řemeslníci se také velmi často objevují na náměstích měst či nádvořích hradů a zámků.
Žijeme v přetechnizované době. Ruční práci stále více nahrazují stroje, originální ruční výrobky pak naprosto shodné produkty průmyslových linek. Přesto lze práci „starých“ řemeslníků vidět i dnes. O zájmu veřejnosti svědčí i různé veřejné prezentace. N apříklad více než tři tisíce lidí se letos v létě přišlo podívat do skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku, kde sledovali ukázky tradičních technik používaných v minulosti v lidovém stavitelství. Odvážnější z nich si dokonce vlastníma rukama ověřili schopnost třeba štípat šindele nebo vyrábět nepálené cihly, takzvané vepřovice. Mezi návštěvníky byli například i majitelé starých nemovitostí, kteří potřebují znalosti k údržbě svých chat a chalup. Velký zájem byl také o další starodávná řemesla, jako bednářství, tradiční košíkářství nebo činění kůží, po nichž také roste poptávka. N a berounském Husově náměstí se zase rok co rok scházejí hrnčíři, aby ukázali stovkám návštěvníků, co všechno se dá z hlíny vyrobit. Zdejší trhy navazují na slavnou tradici středověkého a raně novověkého berounského hrnčířství. Zdejší hrnčíři bývali kdysi slavní a jejich výrobky žádané. N a tuto tradici by chtěli navázat současní mistři hrnčířského řemesla. N ěkdo by si možná mohl myslet, že již dávno odzvonilo tradičním dráteníkům, kteří v minulosti křižovali vesnice. Opak je pravdou. Toto řemeslo, stejně jako řada jiných, má dokonce svůj cech se sídlem (možná poněkud překvapivě) v Praze. Dráteníci samozřejmě již dnes nespravují hrnce, ale zaměřují se především na umělecké drátenictví. Mezi vůbec nejstarší v Čechách patří řeznické řemeslo. Svou živnou půdu má zejména na venkově při tradičních českých zabíječkách - ne příliš odlišných od jejich podoby před sto či dvěma sty lety. Stále vysoký zvuk má například české sklářství, krajkářství či perníkářství.