Výroky tehdejších vládnoucích politiků o privatizaci OKD se dnes, kdy je firma v úpadku, čtou jako tragikomický epitaf. V jedné z hlavních rolí vystupuje již tehdy Bohuslav Sobotka.
22.2.2004 Prima TV, Nedělní partie, ke skutečnosti, že vláda Vladimíra Špidly jednala o prodeji exkluzivně s firmou Karbon Invest:
Otázka: „Není jednodušší zvolit co nejvyšší (cenovou) nabídku?“
Milan URBAN, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD): „To samozřejmě není nejjednodušší, ani vláda nestanovila ten postup tak, protože my se díváme za horizont té privatizace. Nejde o ten privatizační výnos, ale jde o perspektivu těchto společností a uhlí je důležitou surovinou a musí tedy být zachována perspektiva pro těžbu tohoto uhlí do roku 2065 tak, abychom ji mohli, tuto surovinu využívat v rámci koncepce, kterou navrhujeme. To znamená, budou tepelné elektrárny a my to uhlí potřebujeme.“
24.3.2004 ČT 1, Události, komentáře
Otázka: „Obě těžební společnosti měly další zájemce, kteří nabídli vyšší cenu…“
Bohuslav SOBOTKA, ministr financí (ČSSD): „Tato nabídka byla mimo rámec rozhodnutí vlády o způsobu privatizace.“
Otázka: „Za OKD nabízela Penta také víc, rovněž tři miliardy.“
Urban: „Vláda uložila ministru financí a ministru průmyslu a obchodu exkluzivně vyjednávat se společností Karbon Invest.
Otázka: „Spolumajitele Karbon Investu, Viktora Koláčka a Petra Otavu, obvinila nedávno policie z finančních machinací.“
Urban: „Vláda neprodává minoritní podíl soukromým osobám, ale společnosti, která se jmenuje Karbon Invest.“
24.3.2004, ČT 1
Otázka: „Za státní podíl v OKD nabídla tři miliardy korun finanční skupina Penta, vláda ale rozhodla o prodeji akcií Karbon Investu za částku o zhruba třičtvrtě miliardy nižší.“
Urban: „Protože vláda uložila exkluzivně jednat se společností Karbon Invest. My jsme nemohli samostatně vyhlásit výběrové řízení.“
Otázka: „Na řízení OKD ztratil stát svůj vliv už v roce devadesát sedm, teď svůj menšinový podíl prodal lidem, kteří už firmu stejně několik let ovládají.“
Sobotka: „Ty minulé privatizační procesy probíhaly divokým způsobem a toto budou první peníze, které stát za OKD ve skutečnosti obdrží.“
24.3.2004, ČRo 1 – Radiožurnál
Sobotka: „V minulosti, ať už to byla Mostecká uhelná, nebo ať už bylo OKD, vždy přišla vláda o majoritu divokým způsobem, aniž by za tuto majoritu obdržela jakékoliv privatizační výnosy. Hovořímeli tedy o tom, že vláda za prodej minoritního podílu ve společnosti OKD obdrží dvě miliardy dvě stě padesát milionů korun, jsou to historicky vůbec první prostředky, které Fond národního majetku získá za podíl státu ve společnosti OKD, protože majoritu tam stát pozbyl, aniž by obdržel jakékoliv finanční prostředky.“
29.3.2004, ČT1, Reporéři ČT
Otázka: „S jakým záměrem jdete na jednání vlády o doprivatizaci Ostravskokarvinských dolů?“
Sobotka: „Dokončit privatizační proces.“
Otázka: „Doporučujete prodej Karbon Investu?“
Sobotka: „Dokončit privatizační proces, to znamená prodat.“ Urban: „Považuji toto dnešní rozhodnutí vlády za strategické řešení.“
Sobotka: „Karbon Invest, potažmo OKD, je klíčovým hráčem z hlediska ekonomiky celého Moravskoslezského kraje. Je to klíčový zaměstnavatel.“
Stanislav GROSS, ministr vnitra a místopředseda vlády ČR (ČSSD): „Nemám argumenty, proč bych neměl podpořit to, co navrhuje ministr financí s ministrem průmyslu.“
Urban: „Stát prodal majoritu společnosti Karbon Invest, a to není Viktor Koláček ani pan Otava, ale prostě společnost Karbon Invest.“
Urban: „Karbon Invest je právní subjekt, Viktor Koláček a pan Otava jsou soukromé osoby a tady stát neprodává minoritní podíl ani Koláčkovi, ani Otavovi, ale společnosti Karbon Invest.“
Otázka: „Nemyslíte si, že je to demoralizující?“
Sobotka: „Já se domnívám, že to demoralizující není.“ (…) „Já jsem s cenou za stávající situace, kdy prodáváme minoritní podíl uhelné společnosti, která bude a je vystavena tvrdé konkurenci, spokojen.“
Vladimír ŠPIDLA, předseda vlády ČR (ČSSD): „Není mi úplně jasné, jaký status v této věci má Penta. Ona může dávat jistě nabídky, ale postup, který vláda zvolila, je z hlediska práva naprosto bezchybný.“
25.3.2004, Právo K hlasování vlády na mimořádném zasedání k privatizaci
(Ministři Dostál, Němec a Šimonovský) požadovali privatizaci OKD odsunout až do doby, než bude vyhodnocena reálnost nabídky dalšího uchazeče o doly, společnosti Penta. Ta totiž nabídla téměř o miliardu korun více než Karbon Invest.
Proti tomu se ale nekompromisně postavil premiér Vladimír Špidla, který prohlásil, že Penta nemá zájem OKD držet, ale po restrukturalizaci je chce prodat nadnárodní společnosti. Podle informací z vlády totiž ministři dostali k dispozici tajné informace, v nichž jsou uváděna bezpečnostní rizika v souvislosti s prodejem OKD právě společnosti Penta.
K zamítnutí prodeje státního podílu v OKD společnosti Karbon Invest antimonopolním úřadem Špidla řekl, že vláda nyní musí zvážit další postup. „ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) na to měl právo. Teď je v takto vážné věci, jako je privatizace OKD, každá rada dobrá. Nyní definovaná strategie není, musíme ji důkladně promyslet,“ sdělil Špidla.
6.5.2004, Právo
„Kromě výše finanční nabídky jsme svou volbou zohlednili i zájem o stabilitu v regionu Moravskoslezského kraje,“ uvedl koncem března ministr financí Bohuslav Sobotka.
27.9.2004, ČT1, Reportéři ČT Tím, že vláda bagatelizovala podezření vůči obviněným podnikatelům a naopak jim prodala podíl v OKD, došlo k paradoxní situaci. Zatímco soud zajistil majetek podnikatelů, vláda jim sama prodala majetek státu. Samotné rozhodování kabinetu navíc přišlo zcela nečekaně. Ministr financí prosadil jednání o privatizaci OKD do oficiálního programu až na poslední chvíli v den, kdy se vláda sešla.
Otázka: „Máte jistotu, že všichni ostatní členové kabinetu byli skutečně seznámeni s realitou?“
Sobotka: „Ano, všichni členové kabinetu byli seznámeni.“
Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL: „Nemám žádný argument, na základě kterého bych mohl říct, že vláda rozhodla špatně.“