Menu Zavřít

Žebříček vnímání korupce: Česko si polepšilo, za průměrem EU ale dál zaostává

21. 2. 2018
Autor: Dominik Bachůrek, Euro

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 po loňském propadu mírně polepšila, za průměrem Evropské unie ale stále zaostává. V seznamu zemí, který dnes zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI), patří Česku spolu s Kyprem, karibským ostrovním státem Dominikou a Španělskem 42. místo.

Index hodnotí korupci ve 180 zemích světa. První místo obsadil Nový Zéland, následovaný Dánskem, Finskem, Norskem a Švýcarskem. Žebříček uzavírají Somálsko, Jižní Súdán a Sýrie.

Transparency v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Žebříček je sestavován na základě průzkumů mezi experty a organizace ho zveřejňuje od roku 1995. V indexu pro rok 2016 bylo Česko 47. spolu s Kyprem a Maltou, rok předtím se nacházelo na 37. pozici.

V aktuálním žebříčku TI hodnotí Česko 57 body, což je o dva body více než v indexu pro rok 2016, ale o osm bodů méně, než je průměr EU. Dvoubodové zlepšení je podle české pobočky TI dáno jedním dílčím faktorem, který zachytil, že loni vešly do praxe některé protikorupční zákony - například úprava financování politických stran. Ve všech ostatních aspektech hodnocení ale Česko stagnovalo.

Ve srovnání s ostatními členskými zeměmi Evropské unie si Česká republika o jednu příčku polepšila a je na 18. pozici, kterou sdílí s Kyprem a Španělskem. Ostatní země takzvané visegrádské čtyřky si pohoršily - Slovensko o jeden bod (22. místo v rámci EU, globálně má 54. místo), Polsko o dva body (15. místo) a Maďarsko ztratilo dokonce tři body (27. místo).

Transparency International ve své doprovodné zprávě uvedla, že její výroční index vykresluje nelichotivý obraz zemí, které nedodržují zásady právního státu. Poukázala při tom právě na Maďarsko, které se v posledních šesti letech propadlo o deset bodů. „To odpovídá době, kdy (tamní) premiér Viktor Orbán zesílil kontrolu nad státními institucemi a ostře zasáhl proti občanské společnosti,“ uvedla TI. Podobně je tomu podle TI rovněž v Polsku.

„Evropská unie musí (indexu) věnovat pozornost a zajistit, že jsou zásady právního státu dodržovány ve všech členských státech - že soudnictví je svobodné a nezávislé a že novináři a občanská společnost mají možnost pohnat mocné k odpovědnosti,“ uvedla TI.


Kde nejlépe ukrýt majetek? Ve Švýcarsku a Spojených státech

Švýcarský frank, daňový únik, ilustrační foto


Analýza výsledků podle organizace ukázala, že většina zemí postupuje v boji proti korupci příliš pomalu. „Je mnoho zemí, které v uplynulých šesti letech učinily jen malý nebo vůbec žádný pokrok,“ konstatovala organizace. Vyšlo podle ní také najevo, že státy, v nichž jsou novináři a nevládní organizace nejméně chráněni, jsou zároveň zeměmi s nejvyšší mírou korupce.

Výrazně se podle TI v boji proti korupci polepšily Pobřeží Slonoviny, Senegal nebo Británie. Naopak Sýrie, Jemen a Austrálie si v indexu znatelně pohoršily. „Nejvýkonnějším regionem je s průměrnou známkou 66 bodů západní Evropa, nejméně výkonným pak subsaharská Afrika s průměrem 32 bodů a dále východní Evropa a střední Asie (průměr 34 bodů),“ uvedla TI.

bitcoin školení listopad 24

Například Německo letos obsadilo v globálním měřítku 12. místo, Spojené státy jsou šestnácté, Ukrajina je na 130. a Rusko 135. místě.

Česku pomohly jen přijaté zákony, jinak stagnuje
České republice k lepší pozici v žebříčku korupce pomohlo pouze to, že loni vešly do praxe některé protikorupční zákony. Šlo třeba o úpravu financování politických stran, novelu o střetu zájmů či regulace hazardu. Ve všech ostatních aspektech hodnocení ale Česko stagnovalo.

„Aktuální umístění České republiky lze spíše než jako nástup nového pozitivního trendu interpretovat jako důsledek stagnace v některých sledovaných oblastech. Jinak by totiž mohlo hodnocení dopadnout lépe,“ uvedla česká pobočka TI. Ředitel TI David Ondráčka české zákony připodobnil k hráčům fotbalového týmu, který není hvězdně obsazen, ale umí celkem obstojně hrát. „Sem tam nějaký výsledek ukopete, ale liga mistrů z toho nikdy nebude, spíš nám permanentně hrozí sestup,“ dodal.

Negativní trendy podle TI posilují třeba v propojování politické a ekonomické moci. „Zatím jde pouze o výstražné signály, které se sice nemusí projevit ihned, v důsledku však mohou přispět k dlouhodobému propadu jako v případě Maďarska,“ píše organizace. Maďarsko se v posledních šesti letech propadlo v žebříčku o deset bodů.

K lepšímu umístění by Česku pomohlo několik nepopulárních, ale jednoduchých kroků. „Politická reprezentace musí aktivně obhajovat autoritu demokratických institucí a respektovat dělbu moci s důrazem na nezávislou a profesionální justici a policii,“ nabízí TI jeden z receptů na zlepšení. Je ale třeba podniknout i kroky v dalších oblastech, jako je stabilizace a otevřenost veřejné správy, hospodárnost veřejných rozpočtů a rozkrývání skutečných majitelů firem a dalších právnických osob. Je například potřeba zabránit demontáži zákona o státní službě a snadným přístupem k informacím umožnit lidem využívat institut veřejné kontroly. Registr smluv může fungovat jedině bez zbytečných výjimek.

Čtěte také:

Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů

Chabrus na vás. Dražební mafie jako postrach dlužníků

Ilona Švihlíková: Boj proti daňovým únikům je stále nedostatečný

Mezi největší daňové ráje patří Nizozemsko, Švýcarsko či Irsko


  • Našli jste v článku chybu?