Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to dnes uvedl předseda společnosti Liang Chua. Huawei čelí obavám, že čínská vláda by mohla využívat jeho produkty ke špionáži. Firma podezření odmítá.
„Provozujeme své aktivity po celém světě a v každé zemi dodržujeme všechny místní zákony a předpisy,“ uvedl Liang, kterého cituje agentura Reuters. Vyzval rovněž k předložení důkazů, že produkty Huawei představují bezpečnostní riziko. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Huawei už kvůli obavám ohledně špionáže čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Liang dnes upozornil, že firma by se mohla odklonit od zemí, ve kterých čelí restrikcím, a přesunout svou technologickou spolupráci do zemí, kde je vítána.
Šéf firmy Huawei prolomil mlčení. Odmítl obvinění ze špionáže
Liang dnes rovněž vyzval k „rychlému vyřešení“ kauzy kolem finanční ředitelky a dcery zakladatele podniku Meng Wan-čou (známé též jako Sabrina nebo Cathy Mengová). Ta byla v prosinci na žádost USA zadržena v Kanadě. Spojené státy ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu.
Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby zatykač zrušily a upustily od žádosti o vydání Mengové. Americké ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že bude o vydání dál usilovat. „Sledujeme tu záležitost velmi pozorně, ale nejsme v přímém kontaktu s úřady,“ uvedl Liang.
Po zatčení Mengové byli v Číně zadrženi kanadský podnikatel Michael Spavor a bývalý diplomat Michael Kovrig, a to kvůli podezření z aktivit, které ohrožují národní bezpečnost. Liang dnes zopakoval tvrzení podniku, že zadržení Kanaďanů nemá s firmou Huawei žádnou souvislost.
Dále čtěte: