Menu Zavřít

Tranzit zemního plynu přes Česko klesl. Mohou za to nové přepravní trasy

30. 4. 2017
Autor: Gazprom

Tranzit zemního plynu přes Českou republiku do zahraničí klesl loni meziročně o 15 procent na 35,6 miliardy metrů krychlových. Jeho objem byl tak nejnižší od roku 2012. Přeprava v rámci Česka naopak proti roku 2015 vzrostla o devět procent na 8,3 miliardy metrů krychlových. Důvodem poklesu tranzitu přes Českou republiku je podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora změna strategie nejvýznamnějších hráčů na mezinárodním trhu a nové přepravní trasy a tranzitní směry.

„Tranzit zemního plynu ve střední Evropě je stále založen především na dlouhodobých smlouvách. Tak tomu bylo i v České republice v letech 2015 a 2016. Meziroční fluktuace skutečného využívání těchto dlouhodobých smluv je normální, protože tranzitní toky jsou velmi citlivé i na malé změny v nabídce a poptávce v regionu,“ sdělila mluvčí Net4Gas Zuzana Kučerová. Česká republika dováží většinu plynu z Ruska, přesně před 20 lety pak byla zahájena také alternativní přeprava z Norska.

„Smlouva s Norskem přinesla diverzifikaci dodávek plynu, konec závislosti pouze na jednom exportéru, ruském Gazpromu,“ řekl analytik Gavor. Upozornil, že ale šlo pouze o obchodní rozrůznění dodávek, fyzicky podle něj celou spotřebu v Česku kryje stále ruský plyn, jehož parametry se od norského plynu liší a nelze je přímo zaměňovat. „Význam dlouhodobých dovozních kontraktů v současnosti obecně klesá a plyn lze běžně nakoupit na německých komoditních burzách,“ dodal.


O energetice si dále přečtěte:

Česko snižuje závislost na ruské ropě. U plynu a jaderného paliva to ale neplatí

Ani kapka nazmar. Přečerpání ropy je dnes ostře sledované s ohledem na životní prostředí. Moře v Terstském zálivu je až překvapivě čisté, ale charakteristický zápach ropných látek ve vzduchu je cítit.


Podle Vladimíra Štěpána z poradenské firmy ENAS byla smlouva s Norskem před dvěma desetiletími uzavřena spíše na politickou objednávku. „Původně se očekávalo, že spotřeba plynu v České republice naroste na 12 miliard metrů krychlových za rok, z toho norský plyn měl činit tři miliardy. Protože spotřeba plynu v současnosti klesla na úroveň kolem osmi miliard metrů krychlových, klesla i spotřeba norského plynu k nule,“ řekl. Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřebovali Češi v loňském roce 8,26 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 8,5 procenta více.

Největším velkoobchodníkem s plynem v Česku je společnost RWE Supply & Trading CZ. Mluvčí firmy Martin Chalupský řekl, že norský plyn je součástí dodávek zemního plynu, který proudí do ČR severní cestou z Německa. „Český trh je dnes součástí evropského trhu a orientace na jednoho nebo na dva konkrétní dodavatele už není nutná, ani možná. Poměry na energetických trzích se proti situaci před 20 lety výrazně změnily. Náš trh je úzce propojený se sousedními trhy a již na něj není možné pohlížet pouze izolovaně,“ uvedl. Dodal, že důležitou roli hrají také velké skladovací kapacity v zásobnících plynu.

bitcoin_skoleni

V České republice je asi 2,84 milionu odběratelů zemního plynu. Z toho je 92,7 procenta domácností a 7,3 procenta maloodběratelů, středních odběratelů a velkoodběratelů. Na spotřebě mají největší podíl velkoodběratelé, kteří podle ERÚ loni spotřebovali 3,84 miliardy metrů krychlových komodity, meziročně o 8,9 procenta více.

Přečtěte si také:

Poláci chtějí druhý terminál pro zkapalněný plyn. První přitom ani nevyužijí

E.ON vykázal další rekordní ztrátu. Začne propouštět

Gazprom čeká vyšší příjmy a plánuje navýšit investice


  • Našli jste v článku chybu?