Menu Zavřít

Třeba padla havířská facka

11. 12. 2003
Autor: Euro.cz

Bylo nakládání policie s majiteli OKD standardní?

Myslíte si, že nakládání policie s majiteli OKD při jejich zadržení bylo standardní, či šlo o zneužití policie k politickým a ekonomickým cílům?

  • standardní 9,7 %
  • zneužití 57,0 %
  • nevím, nemám názor 33,3 %

Bylo zapotřebí majitelům OKD nasadit „medvěda“ a odvést je s eskortou na policejní stanici? Vždyť se v kauze Karbon Investu nic nového neodehrálo, jen se nebezpečně přiblížil termín privatizace hnědouhelných dolů. Účastníci Manažerského barometru se přiklonili k názoru, že policie postupovala nestandardně. První odpověď je v duchu jemné ironie: „Pouta byla ukázkou moci a síly. I když o obchodních praktikách pánů v OKD nemám žádné iluze, myslím si, že pouta, řemeny a řetízky byly nadbytečné. Od policie se asi nedozvíme, co se za zdmi policejní stanice vlastně dělo. Viktor Koláček je proslulý svým hrubým havířským slovníkem a je otázkou, zda se ve spravedlivém rozhořčení nenechal unést i k nějaké té havířské facce - pak by asi policisté mohli usoudit, že pouta jsou adekvátní. Je to ale pouhá spekulace.“
I na východ od naší hranice se řeší tyto případy podobně. To se domnívá autor následující reakce: „Připomíná mi to silně situaci v Rusku a zásah Putina. Jednoznačně to bylo zneužití policie, a co horšího, paralela se zatčením Chodorkovského vůbec není náhodná. V obou případech se potvrdilo, že ty nejbrutálnější metody jsou nejúčinnější. Ti, kteří prohráli, si ovšem stěžovat nebudou, neboť politická rovnováha v naší zemi je založena na skutečnosti, že každý na každého něco ví, a nikdo tudíž nechce otevřít Pandořinu skříňku. Schválně se pokuste vzpomenout si na někoho, jehož majetek je větší než sto milionů korun, a přitom nic „neprivatizoval“. Divoká privatizace devadesátých let bude otravovat atmosféru v této zemi ještě hezkých pár roků.“
Především je nehorázné zříci se financí, které by bylo možné zajistit průhledným tendrem, tvrdí jiný manažer: „Privatizace dolů je provázena skandálním průběhem. Je jenom smutné, že opozice není schopna ani za této situace zajistit, aby takto strukturovaný postup prodeje dolů byl zastaven. Kolik stojí daňové poplatníky takzvaný podnikatelský plán? Je nestydatost, když máme takové problémy v rozpočtu, zahodit příjem státu v rozsahu miliard, který by nepochybně zajistilo průhledné výběrové řízení .“
Stačí jen využít platného Trestního zákoníku a nebude zapotřebí zneužívat policii: „Jsem přesvědčen o tom, že podobně jako v případě dalších „velkopodnikatelů“ (Junek, Soudek, Maroušek a další) by se i v případě majitelů OKD našlo mnoho důvodů, proč by podle platného Trestního zákoníku měli být odsouzeni k mnohaletým trestům. Jestliže ale k zahájení jejich trestního stíhání dojde „zcela náhodou“ v průběhu privatizace, kde zjevně v rozporu s přáním některých mocných konkurují protežovanému uchazeči, tak pro změnu vůbec nepochybuji o tom, že šlo o bohapusté zneužití policie politickou sférou k jejím ekonomickým zájmům. Asi by bylo zajímavě vědět, kolik mají stranické kasičky slíbeno od vítězů privatizačního procesu. Za většinou velkých privatizací bylo nepochybně schováno ohromné množství svinstva, ale to, co se děje teď, překonává i ty nejbujnější představy. Jen čekám, kdy se v někom z mocných objeví tolik slušnosti, aby se sám ze sebe pozvracel.“
Nebylo nutné používat demonstraci moci, nikdo se nechystal utéct a nikdy při zdržení nekladl odpor: „Ze strany PČR bylo s majiteli OKD, konkrétně s Viktorem Koláčkem, nakládáno krajně nestandardně. Na záběrech České televize bylo jednoznačně vidět, že mu byla nasazena pouta jako těžkému zločinci, který navíc svým agresivním chováním a jednáním ohrožuje okolí. Očekávat od top manažera, byť urostlého, fyzický útok proti policistům je nelogické. Ani nepůsobil podnapilým dojmem. Opravdu netuším, co policii k takovému postupu vedlo, zda policisté jednali z vlastní iniciativy, nebo jim to někdo nařídil. Otázkou dále zůstává, proč manažerům nebylo zasláno běžné předvolání k podání vysvětlení, když následně na ně nebyla uvalena vazba a vyšetřování pokračuje na svobodě.“
V poslední reakci upozorňuje dotazovaný na skutečnost, že mnohdy než samo jednání policejních složek je důležitější jejich obraz prezentovaný v médiích: „Policie má sklon demonstrovat své odhodlání zatočit se „zločinci“ dupáním a chrastěním pout. Nemyslím si, že by tento konkrétní příklad byl nějak výjimečný. Když ministr může svolávat tiskové konference v noci a běhat na nich v kanadách, tak policisté přece nebudou zatýkat ve smokingu. Tak se mediální sebeprezentace nedělá.“

bitcoin_skoleni

Odpovídalo 93 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?