Menu Zavřít

TŘETÍ NA ŘADĚ

24. 8. 2001
Autor: Euro.cz

T e l e k o m u n i k a c e

S vyhlášením veřejné soutěže o licenci pro dalšího provozovatele mobilní telefonní sítě počítá Český telekomunikační úřad v březnu příštího roku. Její podmínky budou záležitostí veřejné diskuse. Konkurence nejspíše opět zatlačí na ceny za mobilní komunikaci.

Ofenzivní nástup společnosti Radiomobil (Paegas) na trh mobilních telefonů, který do roku 1996 ovládal pouze Eurotel, snížil ceny hovorů na úroveň, o které se před několika lety nikomu ani nesnilo. Příští rok si budou moci čeští zákazníci ověřit, zda může ještě větší konkurence přinést další cenový pokles. Úřad zvažuje i myšlenku, že nové licence budou vydány dvě. Pak by mohla mít Česká republika až čtyři operátory!

Udělení další licence bylo původně chystáno na rok 2001 spolu se zrušením monopolu SPT Telecom. Aktuální dění zřejmě pohnulo nejen pevnou sítí, ale i trhem mobilních telefonů. S konečným rozhodnutím o udělení licence tak počítá vrchní ředitel Českého telekomunikačního úřadu David Stádník v pololetí příštího roku. Čistě teoreticky by se mohli zákazníci služeb nového operátora dočkat v červenci 1999, prakticky je však nutno počítat s nějakým měsícem na vybudování sítě.

Z výše zmíněné veřejné diskuse vzejdou podmínky závazné pro všechny uchazeče. Vyhraje ten, který je splní a slíbí ještě něco navíc. Podle Stádníka se bude diskutovat například o tom, zda stanovit jako povinnost zajistit propojení mezi stávající sítí GSM 900 a budoucí GSM 1800, na které bude nový operátor provozovat své služby. K dalším podmínkám bude patřit i termín spuštění nové sítě, či výše licenčního poplatku.

Je však na našem trhu ještě místo? Za místo na telekomunikačním trhu lze považovat jednak jednotlivé frekvekce, na kterých lze síť provozovat, a jednak množství potenciálních zákazníků. Síť současných provozovatelů funguje na frekvencích okolo pásma 900 MHz. Nový poskytovatel však bude provozovat síť GSM 1800, to je na frekvencích 1800 MHz. K výhodám vyšší frekvence patří zejména rychlejší datový přenos a možnost lepšího pokrytí ve velkých městech. Laicky řečeno: kratší vlna může lépe kličkovat mezi stěnami a budovami, takže nevznikají těžkosti s dostupností signálu v některých městských částech.

Tyto problémy by mohlo síti GSM 900 pomoci vyřešit, kdyby i stávajícím operátorům telekomunikační úřad udělil licenci na provozování sítě na 1800 MHz. O tom však zatím nepadlo konečné rozhodnutí, a pokud padne, bude se u stávajících operátorů vztahovat jen na velká města. Celoplošně, tedy po celé republice, bude vysokofrekvenční síť provozována pouze novým či novými operátory. Pokud bude přidělena částečná licence současným poskytovatelům, nedojde k tomu podle Stádníka dříve než po přidělení celoplošné licence. Podle Terezy Kakosové z Radiomobilu je však již provozovatel sítě Paegas po technické stránce na budování GSM 1800 připraven.

Nevýhodou vysokofrekvenční sítě jsou nutné vyšší náklady na investice - osmnáctistovka potřebuje dvakrát více sloupů než devítistovka.

MM25_AI

Z hlediska zákazníků má český trh značné rezervy. Jaké, to lze určit pomocí takzvané penetrace. Ta vyjadřuje počet „mobilních obyvatel v poměru k celkovému počtu lidí. V ČR se toto číslo pohybuje okolo 8,5. V Rakousku se hovoří o patnácti a země svůj trh nepovažuje za nasycený. Optimální číslo či počet operátorů zatím neexistují. Pesimisté považují za sotva únosné tři operátory, optimisté hovoří o pěti. Český telekomunikační úřad tedy patří k optimističtějším.

Zbývá otázka, kdo bude mít o provozování třetí sítě zájem. Podle Kakosové se zkušenost ze zahraničí nezdá být pro investory příliš povzbuzující. Jako by panovalo prokletí třetího. Jsou prý ztrátoví, a to již po několik let. Ve Velké Británii je to například Orange, v Německu E-Plus. Důvodem jsou velké počáteční investice a nutnost nabídnout zákazníkovi nízké ceny. Ty mohou být nízké buď absolutně, nebo relativně, v závislosti na kvalitě služeb. Jejich nabídka však může být pro nového operátora dosti složitá. Zbývají tedy spíše absolutní ceny. Vzhledem k tomu, že v ČR jsou na trhu mobilních telekomunikací jedny z nejnižších cen v Evropě, je otázkou, zda mají noví operátoři šanci. Vydrží existovat po určitou dobu bez zisku či ve ztrátě? Na druhé straně síla lobby, která tlačí na urychlení vypsání tendru, ukazuje, že i na tomto poli může nalézt schopný projekt své místo.

  • Našli jste v článku chybu?