Menu Zavřít

Třetí pokus? O brexitové dohodě by se mohlo do středy hlasovat znovu

14. 3. 2019
Autor: čtk

V britských médiích se množí spekulace, že premiérka Theresa Mayová předloží Dolní sněmovně svou brexitovou dohodu k hlasování i na potřetí. Podle BBC by tak mohla učinit do 20. března. Severoirská Demokratická unionistická strana poté, co dvakrát dohodu odmítla, by ji mohla podle BBC tentokrát podpořit. Banka Goldman Sachs dnes zvýšila šanci na schválení vládní brexitové dohody z 55 na 60 procent.

Podle politického zpravodaje BBC Normana Smithe chce vláda tak dlouho tlačit na odpůrce dohody, až ji nakonec podpoří. Severoirská DUP, která podporuje menšinový kabinet premiérky Mayové, v minulých dvou hlasováních o brexitové dohodě ale vždy hlasovala proti, podle zdroje BBC jednala s vládou o nalezení „rozumné dohody pro celé Spojené království“.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová dnes uvedla, že by Spojené království mělo „zachovat klid“ a zajistit dohodu, která bude dobrá pro celou zemi. Zopakovala, že Severní Irsko musí zůstat „ústavně a hospodářsky“ součástí Spojeného království. Podle BBC se Fosterová nedávno setkala ve Washingtonu s irským premiérem Leem Varadkarem. Režim na hranici Severního Irska a Irské republiky po brexitu je hlavním sporným bodem brexitové dohody premiérky Mayové.

Banka Goldman Sachs dnes uvedla, že pravděpodobnost schválení vládní dohody o odchodu Británie z Evropské unie, kterou britští poslanci již dvakrát odmítli, je podle ní 60 procent. Před středečním hlasováním, kterým zákonodárci odmítli brexit bez dohody, byla pravděpodobnost schválení podle Goldman Sachs 55 procent. Za nadále „značnou“ označila banka šanci, že bude brexit nakonec zcela zvrácen hlasováním v druhém referendu. Pravděpodobnost odchodu Británie z EU bez dohody snížil Goldman Sachs na pět procent ze středečních deseti.

Tusk vyzve k dlouhému odkladu

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzve před nadcházejícím summitem v Bruselu prezidenty a premiéry zemí evropské sedmadvacítky, aby byli otevřeni možnosti „dlouhého“ odložení brexitu, pokud o to Britové požádají. Tusk to dnes napsal na twitteru. Dolní sněmovna britského parlamentu bude o možnosti odložit brexit hlasovat dnes večer.

„Během svých konzultací před summitem Evropské rady budu apelovat na EU27, aby byla otevřená dlouhému odkladu, pokud to Spojené království uzná za nutné, aby mohlo přehodnotit svou brexitovou strategii a vybudovat na ní shodu,“ napsal Tusk. Summit EU se bude konat příští týden ve čtvrtek a v pátek.

Dolní sněmovna britského parlamentu by dnes měla zakončit třídenní sérii hlasování rozhodnutím o tom, zda odchod z Evropské unie odložit. Nyní je termín brexitu stanoven na 29. března. Hlasovat by se mělo o odkladu do 30. června. Pokud Londýn nakonec o odklad požádá, musí s ním souhlasit všech zbylých sedmadvacet členských zemí EU včetně Česka.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v Bruselu novinářům připomněl, že konkrétní žádost o odklad britského odchodu z EU zatím není na stole. „Já očekávám, že britská strana musí nyní velmi rychle rozhodnout, že o odklad zažádá,“ poznamenal. Finální rozhodnutí bude na jednání summitu EU za týden.

Petříček předpokládá, že takové žádosti by ostatní členské státy nejspíš vyhověly, Česko zásadně proti nebude. „Chceme hledat cestu, jak k vystoupení Británie dojde na základě dohody,“ uvedl.

Evropská média píší o chaosu

Řada evropských novin považuje za východisko ze současné krize nové referendum či spojení umírněných konzervativců s labouristy ve snaze „omezit škody“.

„Že řešení brexitového chaosu nepřinese tato premiérka, je jasné již delší dobu,“ napsal belgický list De Standaard. Theresa Mayová je podle něj v poslední době stále více vnímána jako „opravdová překážka“ na cestě ze současné krize. „Ale nevzdala se Mayová v úterý večer (při druhém hlasování o vládní brexitové dohodě) už zčásti své moci?“ ptají se belgické noviny a poukazují na to, že parlament nyní může do dalšího vývoje výrazně zasahovat. Zda může určit jasný směr, ale podle listu De Standaard není jasné. „Dolní sněmovna je hluboce rozdělená,“ napsal.

Premiérka Mayová ztratila kontrolu nad dalším vývojem také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung (NZZ). „V normálních dobách by byla premiérka po dvojité drtivé porážce, jakou utrpěla Mayová, sotva ještě v úřadě. V určitém ohledu vlastně tento scénář již nastal, ačkoli se Mayová fyzicky z Downing Street 10 ještě stěhovat nemusí,“ napsal list v komentáři k brexitovému dění. Pokud dnes poslanci schválí odklad brexitu, převezme podle něj parlament „definitivně opratě brexitového procesu“.


Vypište druhé referendum, radí Babiš Mayové. Britská premiérka to odmítá

 Britská premiérka Theresa Mayová a český premiér Andrej Babiš


Podle listu NZZ je vzhledem k současnému rozložení sil možné, že Británie směřuje k „měkkému brexitu“, vyloučeno není ani druhé referendum.

Lidové hlasování, které „vedlo k tomuto zmatku“, by mohlo být podle listu The Irish Times „jedinou cestou“, jak se z něj opět dostat. Podle irských novin by nyní měla Mayová požádat EU o odklad brexitu a snažit se v národním zájmu najít většinu napříč politickým spektrem, která by podpořila měkký brexit. „Pokud se nepodaří takovou většinu najít, měla by se (Mayová) obrátit na veřejnost,“ dodaly The Irish Times.

Polský deník Rzeczpospolita se domnívá, že většinu v britském parlamentu by nyní mohli vytvořit umírnění konzervativci a část labouristů, kteří by se mohli pokusit vytvořit „plán maximálního omezení škod“. EU by podle listu byla v takovém případě připravena k ústupkům.

Podle norských novin Verdens Gang by nyní případné referendum skončilo vítězstvím zastánců setrvání Británie v EU. „Britové totiž poznali, jak úzce je ostrovní říše s EU ve skutečnosti svázána a jaké výhody díky členství v uplynulých 40 letech požívala,“ uvedl norský list.


Čtěte: Toaletní papír, víno, léky. Pětina Britů kvůli brexitu hromadí zásoby

Zákazníci v londýnském obchodě Sainsbury


Podle italského listu La Stampa není možné jakkoli předvídat další vývoj kolem brexitu. „Ve Westminsteru koluje nyní věta: 'Kdo říká, že ví, jaký bude brexit, lže.' Tak velký tam panuje chaos,“ napsaly italské noviny.

„Země mizí v mlze,“ komentoval dění v Británii ruský list Rossijskaja gazeta. „Série hlasování v britském parlamentu nejenže nevnesla do situace jasno, ale uvrhla zemi dva týdny před odchodem z EU do ještě většího chaosu,“ napsal.

Maďarský list Magyar Nemzet v komentáři uvedl, že chaos v Británii dává zapomenout na to, že brexit „je vlastně vinou EU“. Pokud by Spojené království Unii opustilo před květnovými volbami do Evropského parlamentu, byl by to podle Magyar Nemzet „políček“ uštědřený Bruselu.

bitcoin školení listopad 24

„Spojené království se vydalo na nebezpečnou cestu bez kompasu a dává pozor již jen na to, jestli jsou bílé útesy doverské ještě vidět,“ napsal v komentáři k dění v Británii rumunský list Adevarul.

Přečtěte si také:

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

  • Našli jste v článku chybu?