Hypoteční banky hlásí za letošní první čtvrtletí rekordní nárůsty objemu poskytnutých úvěrů. Trh je, na počátku druhé dekády své existence ve velmi dobré kondici. Bankovní rada ČNB zvýšila odhad růstu domácí ekonomiky na 6,9 procenta, naopak zmírnila svá inflační očekávání a základní úrokovou sazbu ponechala na úrovni dvou procent.
Hypoteční banky hlásí za letošní první čtvrtletí rekordní nárůsty objemu poskytnutých úvěrů. Trh je, na počátku druhé dekády své existence ve velmi dobré kondici.
Bankovní rada ČNB zvýšila odhad růstu domácí ekonomiky na 6,9 procenta, naopak zmírnila svá inflační očekávání a základní úrokovou sazbu ponechala na úrovni dvou procent. To vše pro hypoteční trh představuje dobré zprávy. S růstem ekonomiky nepochybně porostou i mzdy, stabilní nízký úrok zase zajišťuje nízkou cenu hypoték, která dnes osciluje kolem čtyř procent a i při započtení všech souvisejících plateb se pohybuje mezi pěti až šesti procenty. Jsou dnes tedy bezprecedentně nejlevnějším typem půjček na tuzemském trhu, kde se úročení spotřebitelských úvěrů často pohybuje nad hranicí 10 procent.
Obecné ekonomické i finanční podmínky jsou pro trh příznivé, když zájem o hypotéky akceleruje aktuální vývoj v oblasti bydlení. Odstartování tržními nájmy posouvá zájem celé populace o vlastnické bydlení. A hrozba vyššího DPH na stavební bytové práce po roce 2008 poptávku po něm ještě zvyšuje. Hypotéka dnes u nás představuje nejfrekventovanější formu financování nákupu bytu či domu - dvě třetiny populace si ji také právě spojuje výhradně s touto oblastí.
Hypoteční banky už dnes přitom nabízejí širokou paletu produktů. Z jejich inovací v posledních letech stojí za zmínku takzvaná americká hypotéka (neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí), hypotéka bez dokládání příjmů, stejně jako zvýšení limitu půjčky na 100 procent odhadní ceny nemovitostí. Na trhu přitom panuje poměrně silná konkurence, takže kromě úrokové války (jejich výška je dnes hlavním parametrem výběru) se postupně zjednodušuje formální agenda i čas jejího vyřizování.
Čas od času se objevují obavy z příliš rychlého růstu zadlužování domácností. Statistiky dokazují, že toto tempo je skutečně enormně vysoké, zvláště v porovnání s vyspělejšími státy. Celkový objem hypotečních úvěrů, který také předurčuje míru zatížení, jakou jejich umořování pro ekonomiku představuje, je ovšem u nás velmi nízký. Dnes v Česku hypotéky představují pouhých 7,6 procent HDP, zatímco unijní průměr 45 procent. V přepočtu na obyvatele to znamená dluh 644 eur, zatímco průměr v celé „pětadvacítce“ dosahuje hodnoty 10 223 eur.