Menu Zavřít

Trh realit se přehřívá a může prasknout, varuje OECD

4. 1. 2017
Autor: čtk

Podle OECD se ceny nemovitostí v některých významných ekonomikách pohybují tak vysoko, že by se trh realit mohl přehřát a v reakci na to by ceny v novém roce mohly stagnovat či dokonce padat. První „vlaštovkou“ by mohla být Británie.

Příliš vysoké ceny realit v některých rozvinutých ekonomikách nejsou podle Catherine Mannové, hlavní ekonomiky mezinárodní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), „konzistentní“ s představou stabilního trhu nemovitostí.

Příkladem jedné země, kde by předražené reality mohly představovat problém, je podle Mannové například Kanada, kde se průměrná cena nemovitosti od začátku 21. století víc než zdvojnásobila. Druhou je pak Švédsko, o jehož realitní kondici nadnárodní finanční instituce HSBC v roce 2016 uvedla, že se „pohybuje na tenkém ledě“.

V reakci na to, k čemu mají tyto země nakročeno a co Mannová nazývá „přehřátím“ trhu realit“, by ceny nemovitostí měly padat anebo minimálně stagnovat. Ve Spojeném království přitom OECD již podobný trend ve změně cen realit eviduje: podle Mannové pak obzvláště v Londýně.


Přečtěte si o loňském objemu realitních investic:

Objem realitních investic loni stoupl na rekordních 91 miliard

Florentinum


OECD není první organizací, která na zpomalení realitního trhu v Londýně upozorňuje. V roce 2015 na tuto možnost upozorňovali analytici Deutsche Bank. Letos v srpnu pak realitní kancelář Haart poukazovala na vliv brexitu, který cenu průměrné nemovitosti v britském hlavním městě srazil pod 30 tisíc liber.

Podle výsledku ankety listu The Times, který koncem prosince zpovídal přední ekonomy, dvaadvacet z 39 oslovených předpokládalo, že budou ceny londýnských nemovitostí v roce 2017 stagnovat anebo dokonce klesnou.

Koncem roku 2016 podle údajů největší britské realitní kanceláře Countrywide klesal i objem nemovitostí, které se v Londýně prodaly za vyšší než tzv. „asking price“: tedy minimální cenu, kterou je ochoten prodejce za svou nemovitost na trhu inkasovat.

V lednu minulého roku se za vyšší než asking price prodalo v Londýně 41,5 procenta nemovitostí. V listopadu to ale bylo již jen 23 procent. V celé zemi byl pokles mírnější: z 29,8 procenta v březnu na listopadových 23,1 procenta.

Realitní kancelář The Royal Institution of Surveyors zase uvádí, že v druhé polovině loňska poklesl i počet zájemců o koupi nemovitosti. Spolu s tím se snížil i objem na trhu nově nabízených realit.

Britský trh s nemovitostmi by tak již brzy mohl být v bodě obratu. „Očekáváme, že ceny budou v příštím roce klesat,“ sdělil listu Telegraph John Morris, vedoucí výzkumník v Countrywide. Podle bývalého člena monetární komise Bank of England Julia DeAnne by ty v Londýně mohly jít dolů až o desetinu.

MM25_AI


Nové byty v Praze by letos mohly podražit. Přečtěte si jak:

Developeři: Nové byty v Praze letos zdraží o pět až deset procent

Budova Central Park Praha, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?