Menu Zavřít

Trh v bankovnictví funguje

1. 12. 2010
Autor: Euro.cz

Manažerský panel

MM25_AI

Když před lety bojoval Tomáš Prouza jako náměstek ministerstva financí za vlády Jiřího Paroubka proti – dle jeho názoru – vysokým bankovním poplatkům, vyvolal velký mediální zájem a z bankovních poplatků udělal Téma. Dle mého názoru trochu umělé, trochu populistické, ale to k sociálním demokratům tak nějak patří, nic nového pod sluncem.
Jenže ani síla vládní ČSSD, ani síla aparátu Sobotkova ministerstva financí nedokázala na poplatcích něco zásadního změnit. Přitom média tento krok masivně podporovala, možná si vzpomínáte. V neodborných médiích se tvrdě tlačila linie „banky nás okrádají“, vděčné novinářské téma snad odnepaměti. Prostě dlouhodobý tlak, téměř veřejný zájem. Kdyby se nezměnila vláda, možná bychom se dočkali nějaké šílené poplatkové regulace. I když pořád nemohu uvěřit, že by Tomáš Prouza chtěl tehdy zajít až tak daleko.
Přesto jsou dnes bankovní poplatky v průměru nižší. Nepomohla tomu ani státní regulace cen v podání ministerstva financí, ani jiný státní zásah. Způsobily to malé dravé banky, které tržně uchopily Téma poplatků a postavily na něm své marketingové kampaně. Donutily tak alespoň částečně velké hráče korigovat jejich poplatkovou politiku.
Jiný příklad: EU i stát přímo i nepřímo podporují integraci hendikepovaných lidí zpět do běžného života. Přesto první ročník Banky bez bariér ukázal, že některé finanční ústavy nesplňují ani zákonné požadavky, nebo je obcházejí. Stejná akce – Banka bez bariér – způsobila, že některé ústavy proaktivně oslovují Konto Bariéry a hledají způsob, jak tyto nedostatky odstranit. Nenutí je k tomu stát. Prostě chtějí, protože jim špatná image v ocenění Fincentrum Banka roku nestojí za to.
Státní zásahy do finančního sektoru jsou vedeny veřejným zájmem a dobrými úmysly. Platí to pro eurozónu stejně jako pro lokální regulaci cen. Jenže často se některé věci vyřeší samy, zejména pokud do nich státní úředníci nezasahují. Takže dámy a pánové na financích. Mám vás rád, děláte svou práci. Ve veřejném zájmu ale taky je, abyste měli víc času na sebe, na rodinu a na své koníčky.

  • Našli jste v článku chybu?