I přes přesun do kamenných obchodů jsou vietnamští trhovci zatím ostudou mnoha míst. Příkladem je třeba zimní středisko Železná Ruda v Plzeňském kraji. Nachází se pod vrcholem Špičáku v těsné blízkosti hraničního přechodu s Německem. Hned po otevření hranic na začátku 90. let se z něj stalo jedno obrovské, převážně vietnamské tržiště. Fasády původních domů prakticky nejsou vidět, obklopuje je vystavené oblečení, sádroví trpaslíci a další zboží. Mezi prodejními pulty trhovců, křiklavými fasádami a neony nočních klubů se zcela ztrácí i barokní kostelík v centru městečka.
Přes snahu starostů a místních obyvatel se trhovce nepodařilo ani odsunout na okraj města, ani účinně zakázat vystavování zboží na ulicích a povolit ho jen uvnitř „kamenných“ prodejen. Hlavním důvodem je fakt, že tržnice, prodejny i noční kluby jsou v soukromých objektech. Neúčinné byly i nejrůznější kontroly a inspekce.
Radnice se snaží regulovat, co jde. Vyhlásila například stavební uzávěru – ke každé nové stavbě nebo výraznější opravě je potřeba souhlas zastupitelů. Současný starosta Michal Šnebergr zároveň intenzivně podporuje projekty zaměřené na turisty – blízko hraničního přechodu má například vzniknout nový hotelový a rekreační areál právě na místě, které dosud využívali stánkaři.
Na druhé straně hranic, v Bavorské Rudě, přitom podobný obrázek nenajdeme. Češi se za současný obraz svého městečka před německými návštěvníky sice stydí, jsou to ale právě téměř výhradně Němci, kdo na tržištích v Železné Rudě nakupují. Starosta Šnebergr věří, že problém už brzy vyřeší trh. Hlavně kvůli posilující koruně totiž přestávají být nákupy pro Němce výhodné. Mnohé zákazníky odrazují také špatné zkušenosti s nekvalitním zbožím.