Menu Zavřít

TŘI ÁČKA NA ČESKÉM TRHU

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

E v r o p s k á     i n v e s t i č n í     b a n k a

Novou kvalitu na trh českých dluhových instrumentů přinesla v minulých dnech Evropská investiční banka (EIB), když emitovala desetileté korunové dluhopisy. Jde o první podobnou emisi s ratingem AAA. Evropské podmínky úpisu však investory natolik zaskočily, že se takzvaným spolumanažerům udala jen necelá třetina nabízených papírů.

Evropská investiční banka je neziskovou organizací, zaměřenou na země Evropské unie. Protože Česká republika je přidruženou zemí, může jí nebo českým firmám poskytovat půjčky. Jelikož si neúčtuje téměř žádné marže, nabízí levné dlouhodobé financování. Díky svému ratingu totiž získává peníze snadněji, než se to daří firmám, ale i státu jako je Česká republika. Ta má nyní od Standard & Poor s hodnocení dlouhodobé úvěrové důvěryhodnosti A-, což je o sedm stupňů méně než má EIB.

Tato banka se v naší ekonomice soustřeďuje především na podporu infrastrukturních projektů. Z loňských 270 milionů eur (přibližně 9,7 miliardy korun) směřovalo plných 230 milionů prostřednictvím Konsolidační banky do výstavby dálnic. Zbytek šel na podporu malých a středních podniků. Základní kapitál EIB dosahuje od loňska sto miliard eur. Jde o největší mezinárodní finanční instituci. Jejími majiteli jsou státy Evropské unie.

Aby získala prostředky na financování dalších českých projektů, rozhodla se umístit na zdejším trhu korunové dluhopisy. Předminulý týden podepsala smlouvu s hlavním manažerem emisí těchto papírů Commerzbank Capital Markets (Eastern Europe), a. s. „Program zajistí pro EIB možnost vstupu na český kapitálový trh a financování projektů v České republice prostřednictvím domácí měny, prohlásil v Praze viceprezident EIB Wolfgang Roth s tím, že EIB chce vyhovět vzrůstající poptávce ze strany českých klientů po úvěrech v národní měně. Dluhopisy mohou být až třicetileté a v jeden okamžik jich na trhu smí být maximálně za 30 miliard korun.

Tak daleko a vysoko však zatím EIB nehledí. V pátek 26. února uvedla Commerzbank Capital Markets na trh první tranši za tři miliardy korun s desetiletou splatností, kuponem 8,2 procenta a emisní cenou sto procent. Jde o druhý podobný papír ve východní Evropě, v lednu letošního roku vydala desetiletý bond maďarská vláda - ta má ovšem nižší rating. Výnos papíru EIB se pohybuje zhruba tři desetiny procentního bodu pod výnosovou křivkou českých maximálně pětiletých podnikových obligací a o čtvrt procentního bodu výš než samozřejmě nezdaněný, zato však svou splatnost neznající slavný státní dluhopis z posledního lednového týdne.

Právě v souvislosti s důvěryhodností ministerstva financí se tak nabízí mírně jízlivá otázka, zda banka s „tříáčkovým hodnocením úvěrové důvěryhodnosti nemohla získat ještě lepší podmínky. „Souhlasím, že na západ od našich hranic by Evropská investiční banka jistě umístila na trhu dluhopisy s podstatně větším odstupem od hladiny desetiletých úrokových swapů, říká k tomu Oto Otépka z Commerzbank Capital Markets. „Banka chce ale pro náš trh nastavit jistý benchmark (úroveň, k níž se poměřují výnosy ostatních investičních nástrojů - pozn. red.) se slušným výnosem, dodává. Podle něj je teprve otázkou času, kdy zdejší investoři začnou oceňovat důvěryhodnost emitenta na úkor atraktivity výnosu kuponu. Doposud jim totiž chybí špatné zkušenosti.

Pokud jde o vztah úroku obligací EIB k úrokovým swapům, u nás se v případě desetiletých splatností pohybují u nákupu a prodeje v rozpětí 8,53 až 8,63 procenta.

MM25_AI

Přes nespornou atraktivitu obligací Evropské investiční banky se však nepodařilo v pátek 26. února prodat takzvanému syndikátu spolumanažerů, tedy těch, kteří mohou jít podle smluv do primárního úpisu, více než necelou třetinu třímiliardové emise. Důvod byl jednoduchý, na úpis dostali zájemci pouze něco přes dvě hodiny času. „Na standardním trhu je běžných dvacet minut, u nás ovšem až několik týdnů. Zvolili jsme jistý kompromis. Emise byla oznámena před třináctou hodinou a poslední minuta úpisu nastavena na patnáctou, říká k tomu Otépka. Zájemci z řad syndikátu tak upsali za 600 milionů korun, zbytek za 2,4 miliardy upsala Commerzbank Capital Markets a nyní dluhopisy prodává na trhu. Podle Otépky tržní ceny odpovídají výnosu dosaženého kupujícími při primárním úpisu.

Zda přijde na trh v dohledné době nějaká další emise dluhopisů Evropské investiční banky, samozřejmě není známo. Obecně se to však nijak zvlášť neočekává. EIB by totiž musela počítat s rozběhem nových projektů, na něž by potřebovala nové zdroje. Není ovšem vyloučeno, že by ji k nové aktivitě mohla přimět poptávka. Senior spolumanažery (senior by měl upsat více než spolumanažer bez přívlastku) jejího programu jsou Česká spořitelna, HypoVereinsbank CZ, Bank Austria Creditanstalt Czech Republic a Českomoravská záruční a rozvojová banka. Spolumanažery potom Caboto Milano, Komerční banka, Patria Finance a Raiffeisen Capital and Investment Praha. Zda si tyto firmy své obligace z první tranše ponechají až do splatnosti, nebo je prodají na trhu, záleží jen na jejich rozhodnutí.

  • Našli jste v článku chybu?