V Holešovicích otevřelo třetí vietnamské bistro Banh-mi-ba. Rychle se plní lidmi
Před časem to byl Karlín, který se ze špinavé postprůmyslové čtvrti přerodil nejen v hipsterský předražený ráj plný nových bytovek, kanceláří, restaurací, bister i kaváren, nyní přišly na řadu Holešovice. V obou čtvrtích jsem žil a vím, že tenhle moment vždycky nejlíp poznáte podle toho, když se metr čtvereční uprostřed bažiny plné zrezlých vraků lodí začne najednou prodávat za 100 tisíc korun. A taky když do ulic vtrhne kyselé hipsterské kafe.
Na obojí už v Holešovicích došlo, takže nyní zde přicházejí na řadu restaurace, lahůdky a řeznictví.
A rovněž moderní bistra se světovou kuchyní, což je přesně případ vietnamského Banhmiba, jehož spolumajitel Hung Le, ani ne třicetiletý absolvent brněnské techniky, se inspiroval nejen v übermoderním Berlíně. Nedávno sehnal českého investora, když mu deset milionů korun na rozvoj poskytl obchodník s webovými doménami Jan Bárta, a rychle plní svůj nedávný sebevědomý slib, že chce mít během pár let celý řetězec kvalitních bister.
Holešovické bistro totiž následuje dvě bageterie v centru Prahy. Přesto je trochu jiné, snad luxusnější. Sídlí v místě někdejší italské restaurace Marka Dalíka, jejíž gastronomická úroveň i design interiéru se vznášely tisíce světelných mil nad reputací svého spolumajitele, který nedávno vyšel z vězení. Banhmiba se tak v Holešovicích přidává k italské Bistrotéce Riccarda Lucqueho, Home Kitchen, Portu 58 nebo Twenty7, které zde obsluhují stále rostoucí komunitu lidí tady buď jen pracujích, nebo se sem i stěhujících. Většina z těchto podniků bývá od rána slušně zaplněná a nejinak je tomu i v Banhmiba.
Vietnamský Vietnam, žádná česká Čína
Banhmiba v překladu znamená tři bagety a je to stejná vietnamská klasika jako třeba v New Yorku slavný pastrami sendvič. V bistru jich dokonce dělají pět: s hovězím, grilovanou krkovicí, rybím karbanátkem, tofu a také paštikou, ve všech ale najdete tradiční vietnamské ingredience jako citronovou trávu, majonézu, koriandr nebo okurku. Navíc bageterie nedělá jen bagety, ale i další tradiční vietnamská jídla; známou polévku pho, jarní závitky nebo rýžové i sójové nudle s různým masem a zeleninou.
Vietnamská kuchyně je zdravá, čistá, čerstvá, chuťově výrazná a hlavně stoprocentně přírodní. Já to kdysi rychle pochopil ve Vietnamu, dnes už to ale díky několika kvalitním vietnamským restauracím i bistrům jako Banhmiba můžete zjistit i v Česku. Právě k tradiční vietnamské gastronomii se totiž hlásí i Hung Le. Pho ga, tedy kuřecí polévku, podávají v Banhmiba ve velké míse a je plná nejen jemných plátků kuřete, ale i nudlí a cibule. A rovněž chilli, tím jsem si ji ovšem ještě víc dochutil sám, to abych si naplno užil asijskou pálivost.
Banhmiba je vlastně bufet s identickým menu ve všech třech pobočkách: objednáte si a zaplatíte u pokladny, načež vám jídlo ke stolu přinese obsluha. Přišel jsem do holešovického bistra na vrcholu oběda a vše tu celkem hladce fungovalo, jídlo mi donesli za chvíli. Rozdíl mezi českou vietnamskou kuchyní a skutečně vietnamským jídlem nejlíp pochopíte u jarních závitků podávaných s lehce štiplavou omáčkou.
Ty jsou zabalené v jemném a téměř průsvitném lehkém těstě, plněné vepřovým a krevetami a v puse se vám muNejen sejí rozplynout. Pravda, k tomu jsem si trochu pomohl i českým ležákem s anglickým názvem Two Tales, který v bistru prodávají vedle asijských piv. Závitky jsou na talíři tři a nejsou nejmenší, vzhledem k lehkosti ale poslouží jako ideální předkrm, s nímž nemusíte spěchat.
Dobré jídlo za dobrou cenu
Mien ga tom je talíř plný kuřecího masa, krevet, sójových skleněných nudlí, koriandru a mrkve, to vše posypané práškem z arašídů. Nepodává se horký, ostatně jako řada jiných jídel, takže je stejně jako většina vietnamské kuchyně perfektní na teplejší český půlrok: u jídla se nezpotíte ani vás svou těžkostí nezničí po zbytek dne. A také vám ukáže, jak jednoduchá, čistá a současně chuťově bohatá asijská kuchyně je a proč dobyla celý svět.
Byl by samozřejmě nejen profesionální hřích nedat si ve vietnamské bageterii, pojmenované navíc Banhmiba, bagetu. Dal jsem si heo nuong – grilovanou krkovici. Maso v ní je celkem šťavnaté, aniž by vás ovšem odměnilo zbytečnou mastnotou, a i jeho chuť zvýrazňuje lehce štiplavý koriandr, citronová tráva a majonéza. A k tomu extra chilli, na které se vás při objednání jídla radši zeptají, protože naše běžná a vietnamská tolerance k tomuto pátému elementu asijské kuchyně se přece jenom trochu liší.
Banhmiba samozřejmě není plnohodnotná vietnamská restaurace. Jde o denní bistro, jakému v Česku říkáme bufet, a tomu odpovídá složitost i výběr zdejších jídel. A rovněž naše hodnocení: jídlům v Banhmiba nejde nic moc vytknout, v podstatě jde o rychlé, jednoduché a kvalitní denní občerstvení, jaké v české verzi praktikuje třeba Naše maso. Na rozdíl od něj se ale majitelé Banhmiba krotí s cenami a nedělají z něj turistickou atrakci.
Výběr z jídelního lístku
? Pho ga, tradiční vietnamská kuřecí polévka 85 Kč
? Nem song, jarní závitky plněné
vepřovým a krevetami 90 Kč
? Mien ga tom, kuřecí, krevety
a sójové skleněné nudle 130 Kč
? Banh mi heo nuong, bageta
s vepřovou krkovicí 100 Kč
Banh-mi-ba Jankovcova 8, Praha 7 Panská 9, Praha 1 Rybná 26, Praha 1 e: info@banhmiba.cz www.banhmiba.cz
O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz