Menu Zavřít

Tři čtvrtiny evropských domácností má nejvyšší náklady spojené s bydlením a jídlem

14. 3. 2012
Autor: profit

Pro 40 % českých domácností tvoří největší položku výdaje na bydlení, jako je hypotéka a nájem. V Holandsku je bydlení nejvyšší položkou dokonce pro celých 65 % obyvatel. Vyplynulo to z mezinárodního výzkumu ING Bank.

Foto: Profimedia.cz

Oproti tomu, více než polovina Italů nebo Slováků uvádí, že největší část svého příjmu utratí za potraviny. V případě Čechů je jídlo největším nákladem v 35 %. U tří čtvrtin evropských domácností tvoří nejvyšší podíl na rozpočtu náklady spojené s bydlením a nákupem potravin.

Mít výdaje pod kontrolou je v dnešní ekonomické situaci nutnost. Podle mezinárodního průzkumu, do kterého bylo zařazeno 13 evropských a 6 mimoevropských zemí, představují pro tři čtvrtiny domácností nejvyšší výdaje náklady spojené s bydlením a jídlem,“ doplňuje výsledky výzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR. Pro téměř 40 % českých respondentů je největší výdajovou položkou bydlení a náklady spojené s ním, tedy nájem, hypotéka, případně další úvěry. Pro 35 % českých domácností jsou pak nejvyšší výdaje spojeny s jídlem. Zajímavostí je, že v České republice jsou pro 20 procent domácností největší položkou rozpočtu náklady na energie, což je nejvyšší podíl ze všech sledovaných zemí.

Nejvyšší měsíční výdaje domácnosti

FIN25

Pokud se podíváme na srovnání s okolními státy, náklady spojené s bydlením tvoří největší podíl v rozpočtu u 65 % Holanďanů. Oproti tomu více než polovina Italů a Slováků uvádí, že nejvyšší položku v jejich výdajích tvoří potraviny. „Každá domácnost, potažmo i jednotlivec, by měla mít vytvořenu finanční rezervu pro případ neočekávaných situací. Uvádí se, že ta by měla v ideálním případě tvořit alespoň šestinásobek měsíčního příjmu. Vhodné je proto odkládat pravidelně stranou i třeba jen stokorunové částky, a to na místo, kde peníze nejsou na očích a nelákají k bezhlavému utrácení. Nabízí se například v dnešní době čím dál oblíbenější spořicí účty, které mají atraktivní úrokovou sazbu, jejich zřízení a vedení je většinou zdarma, peníze jsou neustále k dispozici a můžete na ně vkládat kdykoliv a jakoukoliv částku.“ doplňuje Vaníček.

Mezinárodní průzkum ING je studií na téma spoření a výdajů, které poskytuje srovnání v 19 zemích, z toho ve 13 evropských. Průzkum byl realizován v prosinci 2011 společností TNS Nipo na reprezentativním vzorku 1000 obyvatel v každé ze sledovaných zemí.

  • Našli jste v článku chybu?