Menu Zavřít

Tři mrtví a 40 zraněných: před britským parlamentem zabíjel terorista

23. 3. 2017
Autor: čtk

Tři lidi zabil pachatel při středečním teroristickém útoku u budovy britského parlamentu v Londýně. Útočník pak podlehl střelnému zranění, které mu způsobil zasahující policista. Dosud úřady oficiálně udávaly pět mrtvých včetně teroristy. Podle středečních informací při útoku utrpělo zranění 40 lidí. V nemocnici je nyní 29 lidí, z nichž sedm je v kritickém stavu.

Veřejně identifikován byl policista hlídkující před parlamentem, kterého útočník ubodal. Policista byl 48letý Keith Palmer, který u bezpečnostních sborů sloužil 15 let. O dalších dvou civilních obětech hovořil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley jako o muži a ženě různé národnosti. Podle listu The Guardian je jednou z obětí 43letá Aysha Fradeová, jejíž rodina žije ve Španělsku.

České ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že mezi oběťmi nejsou žádní Češi.

Podle dosavadních informací najel muž vozem nejprve do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně odjel k parlamentu, z auta vyběhl, snažil se proniknout do parlamentního areálu a pobodal při tom policistu. Strážce zákona následně svým zraněním podlehl. Policie útočníka postřelila. Asi čtyři výstřely, které padly, vyvolaly paniku mezi lidmi, kteří se vyskytovali poblíž parlamentního paláce.

Policie krátce po činu oznámila, že událost vyšetřuje jako teroristický útok a to do doby, než bude případně znám jiný důvod činu. Média již zveřejnila na internetu fotografii podezřelého, který byl po střelbě v péči záchranářů. Šlo o muže středního věku a snědé pleti s bradkou. Policie uvedla, že se domnívá, že identitu útočníka zná, zatím však odmítla poskytnout další informace.

Britská premiérka Theresa Mayová ve svém středečním projevu před sídlem předsedů britské vlády v Downing Street odsoudila útok jako „chorobný a zvrácený“. Místo, kde k němu došlo, podle ní nebylo vybráno náhodně. Život v Británii půjde podle premiérky dál svým tempem, parlament ve čtvrtek zasedne jako obvykle. Úroveň varování před hrozbou terorismu se v zemi nemění a zůstává na čtvrtém z pěti stupňů.

Mezi zraněnými jsou také tři policisté. Jednu vážně zraněnou vytáhli záchranáři z řeky Temže. Francouzský premiér Bernard Cazeneuve potvrdil, že zranění utrpěli také tři francouzští studenti.

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by při útoku byli zraněni čeští občané. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s českým velvyslanectvím ve Spojeném království, které komunikuje s londýnskou policií. „Čekáme na informace, zda mezi zraněnými nejsou i čeští občané. Zatím to nemůžeme stoprocentně vyloučit,“ řekla Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.

V době incidentu zasedala právě Dolní sněmovna. Policie areál kolem budovy parlamentu uzavřela, nikdo ji nesměl opustit a nikdo do ní nemohl vstoupit. Poslanci přerušili své zasedání. Podle agentury AP začali zhruba dvě hodiny po incidentu budovu opouštět první lidé. Kromě parlamentu uzavřela policie také stanici metra v jeho blízkosti. Řada turistů uvízla na nedalekém oblíbeném obřím kole.

V parlamentu byla v době incidentu kvůli středečním poslaneckým interpelacím také britská premiérka. Podle svého mluvčího ji ale ochranka odvedla do bezpečí. Mayová svolala zasedání vládního výboru pro mimořádné události, kterému bude předsedat. Členy výboru jsou mimo jiné šéfové bezpečnostních složek. Premiérka i všichni ministři jsou v myšlenkách se zabitými a zraněnými a s jejich rodinami, uvedl vládní mluvčí.

Skotský parlament kvůli událostem v Londýně přerušil v Edinburghu debatu o možném vypsání dalšího referenda o samostatnosti regionu. Původně se očekávalo, že skotští zákonodárci zahájí hlasování v 18:30 SEČ.

Británii vyjádřila podporu a solidaritu řada světových politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Françoise Hollandea či předsedy Evropské rady Donalda Tuska. S britskou premiérkou už telefonicky hovořil i americký prezident Donald Trump, který ji nabídl pomoc Spojených států při vyšetřování útoku. Sounáležitost s Británií vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.

Útok v Londýně se odehrál přesně rok poté, co teroristé v belgické metropoli Bruselu zabili při sebevražedných útocích na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek 32 lidí.

bitcoin_skoleni

O terorismu ve světě čtěte:

Zabránili jsme terorismu, vysvětlují Němci uzavření obchodního centra v Essenu

V Istanbulu začal nový rok masakrem v nočním klubu. Zemřelo 39 lidí

Útok na vánoční trh v Berlíně: dvanáct mrtvých, desítky zraněných

 Němečtí policisté zajišťují okolí po útoku v Berlíně


  • Našli jste v článku chybu?