Menu Zavřít

Tři pomocníci proti úřednímu šimlovi

27. 3. 2012
Autor: profit

Podpora živnostníků a drobného podnikání je zejména v časech zpomalení evropské ekonomiky klíčová. Víc než kdy jindy se vám může hodit bezplatná pomoc poradenské sítě, která zahrnuje centra SOLVIT, ProCoP a Jednotná kontaktní místa.

Foto: Profimedia

Řadu podnikatelů odrazuje představa neprostupné džungle evropských směrnic či problémy při komunikaci se zahraničními úřady. Ve skutečnosti existuje v České republice již více než dva roky možnost nechat si poradit, jak na podnikání v zemích EU. Existuje rovněž způsob, jak zjednat nápravu, pokud cizí úřady zatěžují české občany neoprávněnými požadavky. To vše rychle a bezplatně nabízí systém poradenských služeb Ministerstva průmyslu a obchodu.

Co potřebujete pro práci v Unii?

V Německu a Rakousku je poptávka po kvalitních řemeslnících. Může se ale český živnostník, třeba tesař, jen tak ze dne na den rozhodnout a odjet opravit krovy na alpské horské chatě? Už několik let ano, i když pár formalit přece jen splnit musí. Státy si tím pojišťují, že specializované činnosti budou vykonávat kvalifikovaní odborníci. Zjistit, o jaké požadavky se jedná, lze jednoduše. Stačí, když se obrátíte na Jednotné kontaktní místo (JKM) při živnostenských úřadech v krajských městech. Zeptat se můžete telefonicky, přes internet, či JKM osobně navštívit. Možná budete překvapeni, že zrovna u vaší profese se nemusí nic hlásit a můžete tedy vyrazit za prací okamžitě.

Řešení problémů s úřady

Představte si situaci, kdy máte doklady v pořádku, a přesto si úředník postaví hlavu. Začnete dostávat dopisy v cizím jazyce, kde na vás z podivných důvodů budou kladeny další a další požadavky. Svoboda podnikání v EU vám pak možná bude připadat spíše jako politická fráze než ekonomická realita. Proto vznikl SOLVIT - celoevropská síť, která má za úkol řešit situace, kdy úřady svými požadavky porušují evropské právo. SOLVIT funguje neformálně, bezplatně a rychle. Nejdůležitější ale je, že téměř 90 procent problémů s úřady se podaří úspěšně vyřešit. SOLVIT tak podnikatelům šetří nejen prostředky za právní služby, ale také čas a nervy, které by je řešení problému stálo.

Dovoz zboží

Zboží lze obchodovat po celém území Evropské unie zcela volně. Cla jsou v rámci EU zrušena a nelze ani nařizovat, jaké zboží a v jakém množství se smí dovážet. Existují ale výrobky, které by mohly být nebezpečné a úřady proto vyžadují, aby prošly testováním, nebo byly před uvedením na trh registrovány. Pokud chcete zjistit, jaké požadavky klade české i evropské právo na konkrétní výrobky, obraťte se na kontaktní místo pro výrobky ProCoP. Informace dostanete zdarma do 15 pracovních dnů.

Kam se obrátit o pomoc

Obraťte se na kteroukoliv službu poradenské sítě, a to prostřednictvím internetového formuláře http://www.businessinfo.cz/cz/dotaznik-eu nebo e-mailem jkm@mpo.cz. Můžete také zatelefonovat na číslo 224 221 701. Jednotná kontaktní místa rovněž najdete na 15 živnostenských úřadech v krajských městech.

V minulosti už tyto asistenční služby MPO pomohly v těchto věcech:

• řemeslníkům z nejrůznějších oborů zjistit, jaké podmínky musejí splnit, aby mohli vykonat zakázku v jiné zemi EU

• živnostníkům, kterým úřady v zahraničí přidělávaly problémy svými neoprávněnými požadavky

• exportérům i importérům ze zemí EU ohledně požadavků EU na rozmanité výrobky, od kosmetických prostředků po hnojiva

• dovozcům, kterým nechtěly úřady uznat zahraniční certifikáty o provedených testech dováženého zboží

• firmám s vrácením DPH zaplacené při provádění zakázek v EU

bitcoin_skoleni

• firmám s problémy při vysílání pracovníků do zahraničí

Autorka pracuje na oddělení vnitřního trhu EU, MPO.

  • Našli jste v článku chybu?