Velkým úlovkem Trikolóry je například český antropolog Ivo Budil, který byl v minulosti děkanem Filozofické fakulty Západočeské univerzity a také jejím prorektorem. Před dvanácti lety na tuto funkci rezignoval poté, co byl obviněn z plagiátorství.
Univerzitní etická komise však žádné pochybení neshledala. Budil je od roku 2018 prezidentem Společnosti pro vědy a umění. V letech 2010 až 2015 byl mimo jiné předsedou místní skupiny České křesťanské akademie v Plzni. V období let 2014 až 2018 předsedal Komisi pro partnerská města a evropské záležitosti plzeňského magistrátu jako nestraník za KDU-ČSL. Nyní se stal členem Trikolóry a současně působí jako oblastní koordinátor vznikajícího hnutí pro Prahu 4.
Reformní síla
Podle svých slov se začal politicky angažovat, protože je zklamán z polistopadového vývoje. „Hnutí Trikolóra proto chápu jako reformní a morální sílu vyzařující pozitivní energii, která se pokusí dostat Českou republiku v hierarchii světového ekonomického řádu na takové důstojné místo, jež jí vzhledem k dlouhodobé průmyslové tradici náleží,“ vysvětluje Budil svou motivaci. Český národ podle něj musí znovu zažít pocit úspěchu, který „vzejde z impozantní hospodářské, intelektuální a morální obnovy české společnosti, na níž by se mělo hnutí Trikolóra podílet“.
Trikolóra zlákala i dalšího profesora, Mansoora Maitaha z České zemědělské univerzity. Ekonom a rodilý Jordánec se zatím připojil jako podporovatel a člen skupiny pro přípravu programu v oblasti ekonomiky. Maitah je bývalým členem ODS v Praze 12. Z pražských Svobodných posílil Klausovo hnutí Mojmír Mikuláš a také někdejší předseda této strany Petr Mach. Krajským koordinátorem pro Prahu je bývalý poslanec za TOP 09 Václav Kubata, který ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 kandidoval z pozice nestraníka jako lídr hnutí PRO Zdraví a Sport, ale nebyl zvolen. S hnutím by rádi spolupracovali i další bývalí poslanci za ODS Helena Mallotová, Simeon Karamazov, Jaroslav Zvěřina nebo Zdeněk Prosek, taktéž někdejší dlouholetý plzeňský primátor.
Spojit své síly s Trikolórou chtějí také dva bývalí vrcholoví sportovci: někdejší fotbalista Josef Němec na Karlovarsku nebo hokejista Aleš Dvořák v jižních Čechách.
Exministři ve službách Trikolóry
Kromě nich začali s Trikolórou spolupracovat také bývalí ministři. Exministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš a bývalý ministr zahraničí Jan Kohout se stali registrovanými příznivci. Dobeš byl jedním z iniciátorů vzniku hnutí PRO Sport a Zdraví, stal se jeho prvním předsedou. Loni jako nezávislý kandidoval do Senátu na Litoměřicku, získal však jen osm procent hlasů a skončil na šestém místě.
Už v době svého působení na ministerstvu školství měl Dobeš blízko k Václavu Klausovi staršímu. Druhý exministr ve službách Trikolóry Jan Kohout v současné době působí jako prezident pražského Institutu Nové hedvábné stezky. V této instituci s ním spolupracují kromě dalších i expremiér Petr Nečas či Jaromír Soukup. V roce 2011 se Kohout podílel na vzniku Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, do roku 2013 byl v jejím čele.
S Trikolórou spolupracuje také bývalý poslanec za SPR-RSČ Petr Vrzáň, který v minulých letech prošel Zemanovci i SPD, které před dvěma lety daroval 100 tisíc korun, a působil jako asistent poslance SPD Zdeňka Podala. Vrzáň byl za vlády Mirka Topolánka šéfem státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. Posléze pracoval jako výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů, v němž má hlavní slovo společnost Synot senátora Ivo Valenty. I on s Trikolórou sympatizuje a podle informací týdeníku Euro nevylučuje bližší spolupráci se vznikajícím hnutím.
Registrovaným příznivcem Trikolóry se stal také bývalý senátor za ČSSD a poradce prezidenta Zemana Jozef Regec nebo exministr obrany za ČSSD ze Špidlova kabinetu Miroslav Kostelka.
Trikolóru čeká na konci září ustavující sněm, na němž zveřejní podrobný program. Hnutí stále sídlí v pražských Vysočanech v domě ruského podnikatele Volodyi Elizbaryana, který pochází z Moskvy a v Praze podniká s luxusním zbožím či s realitami. Elizbaryan vlastní dům ve Vysočanech prostřednictvím své společnosti Yugra Alliance, která budovu koupila před čtyřmi lety od Hospodářské komory ČR za 115 milionů. Elizbaryan provozuje v Praze v Karlíně obchod s luxusním italským nábytkem Salon Cardinal a podniká také s obchodními centry.
Václav Klaus mladší si už dříve v budově zřídil sídlo pro svůj politický think-tank Centrum pro občanské svobody.
Tento think-tank byl loni jakýmsi předskokanem Trikolóry. Tu založil poté, co byl letos vyloučen z ODS. Spouštěčem Klausova vyloučení bylo jeho přirovnání schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klaus v té době navíc veřejně deklaroval, že nebude volit kandidátku ODS ve volbách do Evropského parlamentu.
O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz