Menu Zavřít

Realitnímu byznysu se daří: pozor ale na triky realitních makléřů

20. 7. 2018
Autor: Profimedia.cz

Spotřebitelská organizace dTest přinesla seznam triků makléřů realitních kanceláří, na které je třeba si dát pozor, pokud kupujete nebo prodáváte nemovitost. Nejčastěji si podvedení spotřebitelé stěžují na nevrácení rezervačního poplatku nebo na nejasné informace o výši provize a konečné ceně nemovitosti.

Český realitní trh se přehřívá, ceny bytů a domů neúměrně rostou. I když se úrokové míry pro hypotéky v červnu nepatrně snížily, objem nově uzavřených hypoték byl nejvyšší na posledních šest měsíců. Je to reakce na kroky ČNB, které zpřísňují pravidla pro udělování hypoték. K dalšímu omezení má dojít od října 2018.

Mnozí lidé se snaží rychle koupit, realitní kanceláře zažívají na straně poptávky doslova žně. Možná i proto právní oddělení spotřebitelské organizace dTest zrekapitulovalo nejčastější triky a fígle realitních makléřů, jak z nepozorných klientů vylákat více peněz. Jaké to jsou?


Přečtěte si komentář: Regulace hypoték - před půstem hostina?

Makrooko Miroslava Zámečníka


Tajný agent

Realitní makléři někdy prodávají byt, který ve skutečnosti takzvaně nenabrali, tedy nekontaktovali vlastníka nemovitosti a nedohodli si prohlídku a nafocení nemovitosti. Vystupují jako běžný zájemce o koupi a prodej dále zprostředkovávají bez vědomí majitele. „Jako vlastníci zakažte šíření fotografií, pokud si je na prohlídce tzv. kupec pořizuje. Jako zájemci o nemovitost chtějte po makléři vidět zprostředkovatelskou smlouvu,“ doporučil vedoucí právního oddělení organizace dTest Lukáš Zelený.

Fiktivní nabídka

Tradiční fígl realitních kanceláří. Uveřejní na internetu zajímavou nemovitost za ještě zajímavější cenu. I když zavoláte několik minut po zveřejnění nabídky, nemovitost je už pryč. Realitka má ale v záloze stejně pozoruhodný byt ve stejné lokalitě. Nakonec vyjde najevo, že byt nebo dům je menší, případně dražší, ale určitě stojí za prohlídku. Koupěchtivý spotřebitel se pak vydá na prohlídku nemovitosti, o kterou původně neměl vůbec zájem.


Jak vypadá český realitní prales. Čtěte více:

Realitní džungle: makléřem může být kdokoli, změna je v nedohlednu

 Realitní makléř


Provize

Zprostředkovateli prodeje nemovitosti za jeho služby náleží provize, na tom není nic neobvyklého. Je ale potřeba přesně vědět, kdo ji platí a v jaké výši. Také je důležitá specifikace, za co makléři odměna náleží. Je užitečné si náležitosti provize s makléřem dopředu jasně vymezit a vysvětlit si, na jaké služby se vztahuje. V některých případech platí provizi kupující i prodávající.

Výše rezervačního poplatku často odpovídá výši provize. Věnujte pozornost tomu, jaké jsou podmínky vrácení zálohy například v případě, že se nedohodnete na znění smlouvy.

„V případě nájmu si realitní kancelář obvykle bere provizi ve výši jedné měsíční platby. Dobře se ujistěte, co vám makléř předkládá – zda jde o jedno běžné, nebo první výrazně zvýšené nájemné. Cenu za své služby by měl samozřejmě uvádět jako konečnou, včetně všech daní a poplatků,“ nabádá k opatrnosti Zelený.


Jaké jsou tipy, jak správně uzavřít rezervační smlouvu:

Rezervace nemovitosti: jak nepřijít o peníze?

Smlouva o bezúročnou půjčku


Exkluzivita

Často se jedná o ustanovení, které může nadělat mnoho starostí. dTest hovoří o „pasti na nepozorné“. Doložka exkluzivity zaručuje realitní kanceláři, že má výhradní právo nabízet nemovitost. Pokud se po dobu platnosti doložky nemovitost prodá nebo pronajme, náleží kanceláři odměna bez ohledu na skutečnost, zda zájemce našla sama, nebo ne. Krátká exkluzivita by neměla být na škodu, pokud se jedná o férového makléře a prověřenou realitní kancelář.

„V minulosti byla praxe taková, že realitní kancelář nechala klienty podepsat smlouvy s doložkou exkluzivity, nemovitost umístila na svůj web a víc už se o nic nestarala. Prodávající si kupce našli sami, ale s překvapením zjistili, že musí i tak zaplatit provizi realitní kanceláři. Rozhodčí doložka ve smlouvě zaručovala, že spor bude řešit rozhodce, kterého faktická činnost realitky nebude příliš zajímat,“ uvedl možná rizika Zelený. Ačkoliv jsou neetické rozhodčí doložky již zakázány a spotřebitelé jsou chráněni proti překvapivým ustanovením smluvních podmínek a nepřiměřeným ujednáním ve smlouvě, otázku exkluzivity je třeba důkladně rozvážit.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Falešný kupec

Pokud prodáváte nemovitost bez realitní kanceláře přímo na některém inzertním portálu, může se stát, že vám zavolá makléř, který má vážného a solventního kupce. Často ale jde o nastrčenou osobu, jež pouze předstírá zájem o nemovitost. Formality nechá na makléři, který majiteli předá připravenou zprostředkovatelskou smlouvu s nenápadnou doložkou exkluzivity. Po tajemném kupci se slehne zem, kancelář ale může nemovitost nabízet a kasírovat provizi. Podobné podvody řeší i trestní soudy.

„Spotřebitelé se na nás obvykle obracejí se stížnostmi na nevrácení rezervačního poplatku nebo nesprávné informování o ceně nemovitosti a výši provize. Často se podaří dospět ke smírnému řešení. Pokud ale podnikatel dobrovolně k nápravě nepřistoupí, nezbývá poškozeným nic jiného, než kancelář žalovat,“ přiblížil negativní zkušenosti spotřebitelů Zelený.

MM25_AI

Dále čtěte:

50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů

Pronajímáte byt. Jak budete danit příjem

 Airbnb, ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?