Menu Zavřít

Triumf čistých technologií. Letadlo na solární pohon přeletělo Atlantik

23. 6. 2016
Autor: čtk

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 překonal za zhruba 70 hodin Atlantický oceán a přistál ve španělské Seville. Z New Yorku se na patnáctou etapu cesty kolem světa dlouhou přes 6200 kilometrů vydal v pondělí. Jde o první přelet Atlantiku letounem na solární pohon.

Letadlo poháněné výhradně sluneční energií tak dokončilo významnou část obletu Země. Ze Španělska by se po několikadenní přestávce nutné na údržbu měl stroj podle původních plánů vydat na poslední, šestnáctou etapu do cíle v Abú Zabí. Možná ale učiní ještě alespoň jednu zastávku, a sice v Egyptě. Definitivně rozhodnuto ještě není.

Letoun odstartoval k cestě kolem světa bez jediné kapky paliva loni v březnu. V jeho kokpitu se střídají Švýcaři Bertrand Piccard a André Borschberg. Více než 6270 kilometrů nad Atlantikem stroj pilotoval osmapadesátiletý Piccard. „Po dlouhé noci s turbulencí a málem spánku vidím první paprsky denního světla,“ tweetoval ráno ještě z letadla.

 Piloti letadla na solární pohon Solar Impuls 2 slaví přelet přes Atlantik (Zdroj: čtk) Piloti letadla na solární pohon Solar Impuls 2 slaví přelet přes Atlantik (Zdroj: čtk)

„Byl to kouzelný zážitek strávit tři dny a tři noci nad mytickým oceánem, jakým je Atlantik,“ řekl po přistání člen rodu slavných vědců a vynálezců rozhlasové stanici Europe 1. „Bylo to kouzelné i ze symbolického hlediska, protože je to poprvé, co Atlantik přeletělo letadlo na sluneční pohon,“ dodal. Ještě předtím stačil pilot na twitteru napsat krédo, s nímž se s Borschbergem do dobrodružství se svým strojem pustili: „Chceme představovat nový svět, svět čistých technologií. Protože budoucnost je čistá a začíná nyní!“

Z New Yorku Solar Impulse 2 odletěl v pondělí dvě a půl hodiny po půlnoci místního času (08:30 SEČ) a na letišti v Seville přistál dnes krátce před 07:40 SEČ. Letěl přibližně o 20 hodin kratší dobu, než se původně předpokládalo.

Elon Musk chystá sloučit Tesla Motors se SolarCity

Musk chce dát 67 miliard za SolarCity, investory nepřesvědčil

 Elon Musk

Zatím nejdelší etapou obletu byla trasa z japonské Nagoji na Havaj. Měřila 6457 kilometrů a pětidenní let tehdy zajistil třiašedesátiletý Borschberg. Na Havaji měl Solar Impulse 2 téměř desetiměsíční pauzu, protože se řešily problémy s bateriemi.

Čisté technologie dokáží nemožné

Původně se počítalo s tím, že celý oblet potrvá pět měsíců. Prvním dnem letu byl 9. březen 2015 a další etapy vedly ze Spojených arabských emirátů přes Omán, Indii, Barmu, Čínu, Japonsko a USA.

MM25_AI

Některé údaje uváděné o Piccardově a Borschbergově slunečním letounu se rozcházejí, ale podle webu realizačního týmu stroj váží pouze 2,3 tuny, přičemž rozpětím křídel je srovnatelný s Boeingem 747. Dokáže letět průměrnou rychlostí 75 kilometrů v hodině, a to díky více než 17.248 solárním článkům a bateriím, v nichž se ukládá energie načerpaná ze slunce. Piloti sedí v kabině o objemu 3,8 metru krychlových, která je dostatečně izolovaná, aby mohli čelit teplotním výkyvům. Ty se pohybují od plus 40 do minus 40 stupňů Celsia.

Hlavím smyslem projektu je podle internetové stránky týmu ukázat, že „takzvané čisté technologie jsou schopny dokázat nemožné“.

  • Našli jste v článku chybu?