Menu Zavřít

Trnitá cesta do vesmíru

29. 6. 2020
Autor: Euro.cz

Londýn redukuje plán vlastního satelitního navigačního systému a hledá levnější variantu

Měl to být symbol postbrexitové Británie. Národní satelitní navigační systém za pět miliard liber. Britští ministři jsou ale nyní rozhodnuti z plánu vycouvat a zvažují průkopnickou alternativu, která bude o miliardy levnější a může získat podporu Spojených států.

Bývalá předsedkyně vlády Theresa Mayová předloni oznámila záměr financovat vznik britského systému, který by mohl konkurovat unijnímu satelitnímu projektu Galileo poté, co z něj bylo Spojené království po brexitu vyřazeno. Nástupce Mayové Boris Johnson krátce po usednutí do premiérského křesla tento plán podpořil.

Premiérovi partneři potvrdili, že vláda znovu „plán Theresy Mayové“ prochází, především se zaměřením na jeho vysokou cenu. Zároveň zjišťuje, zda může Británie vyvinout mnohem levnější satelitní navigaci za zlomek odhadované ceny pěti miliard liber.

Úřady začaly prozkoumávat možnosti vývoje systému, který by zajišťoval stejné civilní i vojenské sledovací služby jako Galileo či americká GPS, ale zároveň se satelity v menších výškách a vysílajícími na odlišné frekvenci.

Vesmírný bankrot

Jednou z možností je použití platformy OneWeb britského licencovaného satelitního operátora, který v březnu zkrachoval. Oficiální odhady značí, že by v tomto případě vývoj systému přišel na miliardu liber. OneWeb, který má na nižší zemské orbitě 74 satelitů a plánuje stovky dalších, má před svými rivaly náskok v získaných povoleních od regulátorů, jak tvrdí několik zdrojů blízkých projektu.

Nicméně jakýkoli takový návrh by vyžadoval vládní podporu pro společnost OneWeb. Ta je momentálně uprostřed konkurzní války, jelikož před třemi měsíci požádala o ochranu před věřiteli. Zároveň by to vyžadovalo, aby společnost v konkurzu převzal výhradně britský vlastník.

Boris Johnson předminulý týden nařídil ministrům svolání schůze Národní vesmírné rady, která byla od svého loňského vzniku doposud nečinná. Cílem má být zrychlení rozhodnutí ohledně satelitního systému i jiných iniciativ v rámci vesmírných projektů.

Zdroje obeznámené se situací říkají, že žádný verdikt stran preferované možnosti s platformou OneWeb zatím nepadl a vše zůstává „v jemné rovnováze“. Úřady již ale jednaly s předním britským výrobcem satelitů, společností Airbus, který potvrdil, že navigační systém na nižší orbitě může být vyvinut podstatně levněji.

Británii navíc k rozhodnutí tlačí i Spojené státy, které spolu s Austrálií, Kanadou a Novým Zélandem s Brity spolupracují v rámci projektu Five Eyes, aliance zpravodajských služeb. Američané by rádi u Britů viděli vývoj navigace, která není jen kopií systému GPS, tvrdí tři zdroje obeznámené s průběhem jednání. „Spojené státy si nemyslí, že by britská verze Galilea byla nějak odlišná od GPS,“ říká jeden z nich. „Jsou si vědomi zranitelných míst GPS a chtějí něco technologicky odlišného,“ dodává.

Kompromis s americkou stranou se ale nebude hledat snadno, a to kvůli myšlence, že by 80 z 648 satelitů, které OneWeb plánuje vypustit na oběžnou dráhu, mělo být všem „přímo na očích“, jak říkají dva zdroje, které se účastnily diskusí se zástupci amerického ministerstva obrany a britské vlády.

Přes překážky ke hvězdám

Výkonný ředitel společnosti Satellite Applications Catapult Stuart Martin začátkem března Financial Times prozradil, že ačkoli by vývoj této vyspělé satelitní technologie na nižší orbitě nebyl vůbec jednoduchý, v Británii je podle něj dostatek požadované kompetence a z dané technologie by se stal cenný vývozní artikl. „Nabídlo by to něco naprosto rozdílného, co navíc obohacuje GPS,“ dodal. „Je to další způsob, jak dosáhnout globálního systému za nižší cenu, a z ekonomického hlediska to dává daleko větší smysl.“

OneWeb, který s úřady ve věci již několik týdnů jedná, se zavázal, že pokud se jeho managementu podaří získat vládní podporu, přesune výrobu svých satelitů z americké Floridy domů do Británie. Nicméně i tak bude muset získat ještě alespoň 1,5 miliardy liber od soukromých investorů, aby mohl na oběžnou dráhu dostat zbytek svých satelitů. OneWeb zbankrotoval právě proto, že nedokázal zajistit potřebné finance, a to ani od největšího investora, společnosti SoftBank.

bitcoin_skoleni

Konzervativní poslanec David Morris, který předsedá parlamentní vesmírné komisi, řekl, že by Británie měla příležitosti využít a OneWeb podpořit. „Komerční využití vesmíru vstupuje do nové a rychlé fáze. Nejsem si jist, že má cenu utrácet pět miliard liber po dobu osmi let na vývoj druhého GPS systému. Vláda by mohla jen zlomek této částky vložit do systému LEO od společnosti OneWeb, a zajistit tak pro Velkou Británii obchody po celém světě.“ © 2020 The Financial Times Limited

  • Našli jste v článku chybu?