Menu Zavřít

Trochu jiné jamky

18. 6. 2018
Autor: Euro.cz

Golf už není žádné zvláštní téma. Alespoň se to zdá z tématu tohoto vydání týdeníku Euro. Ještě nedávno platilo, že kdo netrávil víkend na golfovém hřišti v nejdražším oblečku s luxusním bagem, jako by v byznysu nebyl. Dnes už to není společenská událost, ale sport pod tlakem plebejství. Nelze se asi moc divit. Nakonec před pár lety se tenisu říkalo bílý sport podle noblesních oblečků a letos hrála Serena Williamsová v Paříži v jakémsi černém neoprenu, který její figuře zrovna nefandil.

Ať je to jak chce, golf nikdy nebude masovým sportem, protože stojí hodně peněz a málo vynáší, jak zjistili nadšenci budující v minulých letech jedno golfové hřiště za druhým. Vítězit v něm budou ti bohatí, protože k dosažení nějaké slušné výkonnosti vyžaduje opravdu hodně času. Nakonec už někteří manažeři zvídavě sledují handicapy svých podřízených ve veřejných žebříčcích, protože nízké číslo dost výmluvně dokumentuje, nakolik se dotyčný věnuje vytváření hodnot ve své kanceláři.

Zcela jiným hodnotám se věnuje článek, v němž si všímáme nárůstu cen energií a jejich vysoké volatilitě. Nutno říci, že v energetice nemají obchodníci lehký život, protože předvídat cenové výkyvy na trhu, který fakticky neexistuje, protože byl zničen evropskou klimatickou politikou, je fakticky nemožné. Jisté je, že ceny napříště moc klesat nebudou. Vysoký podíl tzv. obnovitelných zdrojů, které musejí být doplněny klasickými elektrárnami nebo extrémně nákladnými bateriovými systémy, prostě něco stojí. Aještě stát bude.

Nakonec jsou u nás tací, kteří na tom dokážou vydělat zcela mimořádné peníze. Jak jsme nedávno informovali, Petr Kellner a Dan Křetínský na své akvizici německých uhelných elektráren patřících původně švédskému koncernu Vatenfall vydělali jen loni přes čtyři miliardy korun. Na to, že jde o politicky nežádoucí aktivitu v proklínaném uhlí je, to slušná rána, která názorně dokládá, kam současná energetická politika EU směřuje. Z tradičního konzervativního oboru podnikání je hřiště pro spekulanty všeho druhu.

Víra v sílu moudré regulace je všudypřítomná, jakkoli se dnes a denně ukazuje její hluboká nemoudrost. V dalším článku tohoto vydání, který se věnuje účinkům a fungování nové regulace nebankovních úvěrů, popisujeme kličky, kterými se lichvářské podnikání po zavedení povinného licencování u ČNB hladce přesouvají do šedé až černé zóny podnikání, kde je nereguluje nic a nikdo. Tak jako vždy existovali, existují a budou existovat lidé, kterým není možné standardním způsobem půjčit peníze, tak existují a budou existovat instituce, které to nějak zařídí za zcela nepřiměřený úrok. Jen to, co se v té regulované zóně řeší soudy a exekucemi, tak v té neregulované basebalovou pálkou a různými dalšími kriminálními formami. •

MM25_AI

O autorovi| paralp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?