Jste často unavená, i když jste se dostatečně vyspala, pobolívá Vás hlava a nemůžete se soustředit. Občas Vás bolí svaly či v krku, ale chřipkou ani jiným onemocněním netrpíte. Připadáte si jako hypochondr, ale možná máte „jen“ chronický únavový syndrom.
Autor: Flickr.com
Nemoc, jíž trpí na celém světě miliony lidí, se objevila již v 19. století, kdy byla nazývána neurastenií. Až do devadesátých let, kdy se vžil její současný název, se jmenovala myalgická encefalomyelitida. Za nemocného je považován ten, jemuž se nejméně po dobu šesti měsíců stále vrací únava, která nemizí ani po důkladném odpočinku či spánku. Průvodními jevy jsou zvýšená teplota, bolesti v krku, zvětšené uzliny či špatná koncentrace na denní úkoly.
Lékaři a odborníci neustále diskutují, zda je chronický únavový syndrom samostatným onemocněním, či zda se jedná o soubor příznaků patřících k jednotlivým jiným nemocem. K únavovému syndromu je také často řazena choroba zvaná fibromyalgie, která se kromě výše uvedených příznaků projevuje i bolestmi svalů. Obě nemoci však častěji postihují ženy než muže.
Dalším terčem diskuzí je také otázka, jak únavový syndrom vzniká. Odborníci zjistili, že větší sklon k onemocnění únavovým syndromem mají alergici. Mezi nimi jím totiž trpí 65 %, v běžné populaci pouze 20 % lidí. Také lidé s oslabenou imunitou mají k únavovému syndromu větší sklon.
Léčba chronického únavového syndromu je přesto, že dnešní medicína je na vysoké úrovni, pro lékaře tvrdým oříškem. Jeho projevy se mohou potlačovat a zmírňovat, ale komplexně vyléčit jej zatím nelze.
Více na Ladyzone.cz.