Severní Korea oznámila, že dnes vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou raketu. Pchjongjang rovněž tvrdí, že nyní je schopen zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Raketa byla vystřelena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem.
Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters. Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely sledovalo po dobu 37 minut.
Totalitní Severní Korea tak zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, poznamenala agentura AFP. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.
Trump v první reakci na twitteru napsal: „Severní Korea právě vypustila další raketu. Nemá tento člověk (severokorejský vůdce Kim Čong-un) ve svém životě nic lepšího na práci? Lze jen těžko uvěřit, že Jižní Korea a Japonsko to ještě vydrží. Možná že Čína vyvine tvrdý nátlak na Severní Koreu a jednou provždy skoncuje s těmito nesmysly!“ Bílý dům zatím nezveřejnil svoje oficiální stanovisko.
North Korea has just launched another missile. Does this guy have anything better to do with his life? Hard to believe that South Korea.....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. července 2017
....and Japan will put up with this much longer. Perhaps China will put a heavy move on North Korea and end this nonsense once and for all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 4. července 2017
Čína dnes prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí vybídla ke klidu a zdrženlivosti. Jde o výzvu, kterou Peking v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale narůstá její nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Peking tlačí Spojené státy.
Japonský premiér řekl, že Severní Korea ignoruje opakovaná varování mezinárodního společenství. Požádá proto prezidenty Číny a Ruska, aby sehráli konstruktivnější roli v úsilí ukončit severokorejský zbrojní program. Čínský prezident Si Ťin-pching je právě na návštěvě Moskvy. O problému chce premiér Abe jednat rovněž na nadcházejícím summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku.
Jihokorejské úřady oznámily, že sledují dopady raketového testu na finanční trhy, žádné velké výkyvy ale zatím nezaznamenaly. Hlavní akciový index KOSPI odepsal 0,6 procenta, kurz jihokorejského wonu je proti dolaru nepatrně pevnější.
OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Pchjongjang ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.
KLDR vlastní přes 1000 raket různého typu- V letošním roce Severní Korea dosud vyslala 17 balistických střel při 11 raketových testech.
- Přesné údaje o počtu raket, kterými KLDR disponuje, nejsou oficiálně k dispozici. Podle odhadů z roku 2015 vlastní Korejská lidová armáda (KLA) přes 1000 raket různého typu.
- Balistická střela je strategická raketa schopná dopravit s vysokou přesností na různou vzdálenost bojovou hlavici, vybavenou konvenční výbušninou nebo častěji jadernou nebo termonukleární náloží.
- Tyto rakety se podle délky doletu dělí na balistické střely krátkého, středního a dlouhého doletu. Střely krátkého doletu mají dolet maximálně 1000 kilometrů, ale často i jen několik set kilometrů; mezikontinentální střely dlouhého doletu mohou za určitých podmínek dosáhnout vzdálenosti kolem 6000 kilometrů.
- Mezi typy raket, které letos KLDR vyslala, patří raketa krátkého doletu Scud, raketa středního doletu Pukguksong-2, raketa krátkého až středního doletu KN-17 a raketa středního až dlouhého doletu Hwasong-12 a Hwasong-14.
- Severní Korea několikrát neúspěšně testovala obávanou dvoustupňovou mezikontinentální balistickou raketu Tepodong-2, která by podle odhadů mohla s doletem přes 6000 kilometrů teoreticky ohrozit také americký stát Aljaška. Při prvním testu v červenci 2006 letěla asi 40 sekund a pak explodovala. V dubnu 2009 se neúspěšně pokusila vynést na oběžnou dráhu komunikační družici Kwangmjongsong-2. Letěla asi 3000 kilometrů, než spadla do moře. V prosinci 2012 KLDR vypustila balistickou raketu Unha-3, což je verze rakety Tepodong-2, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda).
- Dnes vypálená střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely sledovalo po dobu 37 minut. Otestovaná raketa může být podle odborníků schopna zasáhnout Aljašku.
- Spojené státy a jejich spojence nejvíce znepokojují rakety dlouhého doletu KN-14 a KN-08, které by se mohly dostat do vzdálenosti až 11.500 kilometrů.
- Současný severokorejský vůdce Kim Čong-un otestoval za necelých šest let svého vládnutí přes 80 balistických střel. To je více, než kolik jich za dobu svého vládnutí vyslali jeho otec Kim Čong-il a dědeček Kim Ir-sen dohromady.
- KLDR zatím provedla také pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v roce 2016, nejspíše pomocí bomb z plutonia.
Dále čtěte: