Menu Zavřít

Trump omezil pracovní víza, firmy z Velké Británie toho chtějí využít

30. 6. 2020
Autor: čtk

Koronavirová pandemie má rozsáhlý dopad na ekonomiku a tím i na pracovní trh. Americký prezident Donald Trump se proto rozhodl, že omezí pracovní víza, díky kterým mohou americký společnost lákat do Spojených států mozky z celého světa. Podle Trumpa by teď měli mít přednost domácí uchazeči o zaměstnání, tímto rozhodnutím chce americký prezident podpořit zaměstnanost. Toho by mohly využít společnosti z ostatních zemí, jako první se k tomu přihlásili zástupci firem z Velké Británie.

Omezení víz se dotýká cele řady profesí, které jsou označené jako „dočasné“. Podle zpravodajské televize CNN se jedná o širokou škálu profesí od au-pair po softwarové inženýry. Podle Institutu pro migrační politiku trumpovými restrikcemi bude vstup zamezen zhruba 219 tisícům zaměstnancům, kteří by za jiných okolností dostali povolení pracovat ve Spojených státech po určité období. Omezení se nevztahují na zaměstnance pečující o pacienty nebo vědecké pracovníky podílející se na výzkumu očkování proti onemocnění covid-19. Vízové restrikce by měly platit do konce roku 2020.

Zřejmě největší nesouhlas s trumpovým nápadem se ozývá ze Sillicon Valley – sídla technologických gigantů. Zástupci Googlu, Amazonu, Facebooku, Tesly i Twitteru novým změnám vízové politiky nerozumí a někteří z nich si myslí, že to jde proti základům, na kterých je existence Spojených států založená – země založená imigranty a země, která se na příliv kvalifikovaných imigrantů dlouhé roky spoléhala a právě to z ní udělalo globálního lídra v mnoha různých odvětvích.

https://twitter.com/tim_cook/status/1275407136256712707

Trumpovy restrikce by mohly být ve svém důsledku poměrně důležitou
událostí, neboť skutečně ty největší technologické firmy jako Apple nebo Google
vznikly ve Spojených státech a evropské společnosti sice mají také úspěch,
ovšem žádná z nich nedosahuje rozměrů amerických technologických gigantů.
Proto by příchod kvalifikovaných pracovníků, kteří by za normálních okolností
zakotvili za Atlantikem, mohl být pro evropský pracovní trh zajímavou
příležitostí jak srovnat krok se zaoceánskými firmami.

„Pokud jste zasaženi směšným rozhodnutím omezit pracovní víza ve Spojených státech, tak zkuste U.K. Global Talent Visa,“ napsal na Twitter James Wise z Balderton Capital, který cítí příležitost přetáhnout do Velké Británie talentované pracovníky. A přidali se další zástupci byznysu. „Vždy jsme měli otevřené dveře pro talentované lidi – bez ohledu na to, odkud pochází,“ prohlásil Sam Gill ze Sylvera Carbon.

Podle Gonzalo Sancheze ze startupu Jobbatical by právě příležitost
nalákat talentované zaměstnance z celého světa do evropských firem mohla
být jedna z největších událostí pro technologickém průmyslu za dlouhou
dobu. Zdůraznil ale, že nejen Velká Británie disponuje silným technologickým
odvětvím, ale i například Francie nebo Estonsko se mohou pokusit „zastoupit“
roli Spojených států.

Richard Howard z londýnské pobočky Amazonu je ale naprosto přesvědčen o tom, že právě Velká Británie by měla být nyní hlavní destinací pro talentované zájemce o zaměstnání na kvalifikovaných pozicích. „Měli bychom automaticky přivítat každého, kdo splnil pro americké pracovní víza pro kvalifikované zaměstnání,“ doplnil Howard.

WT100

Na určité formě uzavírání se do sebe tak může nakonec na
americkém přístupu vydělat právě Evropa, který byla v technologickém průmyslu
dlouhé roky až ve druhém sledu za Spojenými státy. Je tak pouze na evropských
firmách a vládách, jak se využijí Trumpova izolacionistického přístupu.

  • Našli jste v článku chybu?