Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje roli Ruska v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech, podle několika anonymních zdrojů deníku The Washington Post (WP) zahájil vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. Prověřuje údajně obvinění, že se šéf Bílého domu pokoušel v rámci aféry kolem ovlivňování hlasování z Ruska nepřípustným způsobem ovlivňovat americkou justici. Trump na twitteru své údajné vyšetřování označil za další pokračování smyšlené ruské kauzy.
Mueller vede od poloviny května zvláštní vyšetřování role Ruska v loňských prezidentských volbách a také možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem ovlivnit loňské prezidentské volby v neprospěch jeho soupeřky Hillary Clintonové.
„Únik informací z FBI týkajících se prezidenta je ostudný, neomluvitelný a nelegální,“ řekl listu Marc Corallo, mluvčí advokáta Marka Kasowitze, který za Bílý dům zodpovídá všechny dotazy týkající se vyšetřování údajných zásahů Ruska do voleb.
Sám Trump již na zprávu listu zareagoval na twitteru. „Vymysleli si příběh o neexistující spolupráci (mého štábu) s Rusy, nenašli žádný důkaz, tak nyní v tomto smyšlenému příběhu přišli s ovlivňováním justice. Pěkné,“ napsal prezident.
They made up a phony collusion with the Russians story, found zero proof, so now they go for obstruction of justice on the phony story. Nice
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 15. června 2017
Vyšetřování údajného ovlivňování justice ze strany prezidenta Trumpa začalo podle WP několik dní poté, co Trump z funkce 9. května nečekaně odvolal ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.
Deník s odvoláním na pět zdrojů napsal, že Mueller tento týden vyslechne ředitele amerických tajných služeb (DNI) Daniela Coatse, šéfa Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Mika Rogerse a Rogerseho nyní již bývalého náměstka Richarda Ledgetta. Ačkoli trojice dobrovolně přislíbila podat svědectví, není jasné, zda podají veškeré podrobnosti o svých rozmluvách s prezidentem. Podle WP totiž není vyloučeno, že by mohl Bílý dům využít svou exekutivní pravomoc, a tak zkusit jejich výpověď o komunikaci s Trumpem zablokovat.
List The Washington Post z Muellerova výslechového plánu vyvozuje, že vyšetřování je aktivně vedeno nejen ve vládním kruhu, ale i mimo něj, a že možnost ovlivňování justice ze strany prezidenta Trumpa považuje zvláštní vyšetřovatel za víc než jen slovní válku mezi prezidentem a Comeym.
Co může Trumpa udržet u moci i po roce 2020? Přečtěte si komentář
Fakt, že je Trump vyšetřován kvůli možnému nelegálnímu chování, je velmi komplikovaná a ožehavá záležitost, a to i kdyby byly nalezeny obviňující důkazy. Experti se domnívají, že ministerstvo spravedlnosti by v takovém případě úřadujícího prezidenta nechtělo obvinit a odpovědnost by přeneslo na Kongres, aby ve věci dále rozhodl.
The Washington Post vyšetřování prezidenta Trumpa označil za moment významného obratu v případu. Vyšetřování ruské kauzy se v USA vede v pěti základních liniích. Vedle Muellera, který agendu převzal od FBI, případ rozplétají ještě čtyři kongresové výbory, a to senátní výbor pro tajné služby, senátní výbor pro soudnictví, sněmovní výbor pro tajné služby a sněmovní výbor pro dohled a vládní reformy.
Comey před týdnem před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami řekl, že si je jistý snahou Ruska ovlivňovat loňskou kampaň před americkými prezidentskými volbami. Uvedl také, že je přesvědčený, že pravým důvodem jeho nečekaného odvolání z funkce šéfa FBI byla snaha prezidenta Trumpa změnit způsob vyšetřování ruských zásahů do kampaně před prezidentskými volbami, konkrétně pak zastavit prověřování někdejšího poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho ruským vazbám. Zastavit vyšetřování ruské kauzy prý ale Trump nechtěl.
Dále čtěte: