Americký prezident Donald Trump se hodlá v "nepříliš vzdálené budoucnosti" sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Tématy vrcholné schůzky mají být pokračující závody ve zbrojení, vztahy s KLDR či situace v Sýrii a na Ukrajině.
Trump během setkání s novináři prohlásil, že chce s ruským prezidentem hovořit především o závodech ve zbrojení mezi oběma zeměmi, které „se vymykají kontrole“. Telefonát s Putinem označil za „velmi dobrý“.
„Prezidenti se dohodli na rozvoji dalších dvoustranných kontaktů, a to i s ohledem na změny ve vedení ministerstva zahraničí USA,“ uvedla k rozhovoru ruská agentura s odvoláním na informace z Kremlu. Trump nedávno z vedení diplomacie odvolal Rexe Tillersona a nahradil ho dosavadním šéfem špionážní služby CIA Mikem Pompeem. Jmenování musí potvrdit Senát amerického Kongresu.
Prezidenti debatovali o situaci v Sýrii a na Ukrajině, napsala dále agentura. Zdůraznili přitom nezbytnost co nejrychlejšího pokroku při urovnání těchto problémů. Poukázali na snížení napětí na Korejském poloostrově a zdůraznili význam řešení tamní situace mírovými prostředky.
Odpor k Rusku sílí. Bojkotujme fotbalový šampionát, zní z Anglie i Německa
Trump a Putin „zdůraznili význam koordinace úsilí o omezení závodů ve zbrojení“.
Trumpův mluvčí přitom v pondělí sdělil, že prezident žádnou telefonickou gratulaci neplánuje. Ještě dnes dopoledne kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že absenci blahopřání z Washingtonu Kreml nepovažuje za projev nepřátelství.
K Putinovu triumfu ve volbách se již vyjádřila řada západních státníků. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová ruskému lídrovi blahopřála, francouzský prezident Emmanuel Macron se omezil na přání úspěchu Rusku a Rusům. Z Británie, stejně jako například z pobaltských států, blahopřání nepřišlo.
Trumpův mluvčí v první reakci na volební výsledek v pondělí uvedl, že Bílý dům výsledek očekával a bude se snažit o spolupráci s Ruskem v oblastech, v nichž to bude možné.
Čtěte také: