Rusko a Spojené státy se dohodly na uspořádání schůzky svých prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa. Oznámil to Putinův poradce Jurij Ušakov, podle něhož podrobnosti oznámí ve čtvrtek ve svých prohlášeních Kreml a Bílý dům. Trump však již dnes naznačil, že summit by se mohl odehrát v Helsinkách po červencovém vrcholném zasedání Severoatlantické aliance.
Ušakov informoval o výsledcích dnešního jednání Putina s Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem v Moskvě. V této souvislosti podle agentury TASS představitel Kremlu poznamenal, že schůzka přinesla to, s čím obě strany také počítaly.
Pokud jde o chystanou schůzku prezidentů, Ušakov řekl, že byla vybrána třetí země, ale která, neupřesnil. Setkání, jak poznamenal, „nepochybně několik hodin zabere“. Kromě rozhovoru samotných prezidentů „tváří v tvář“ se počítá i s pracovní snídaní a se společnou tiskovou konferencí.
Americký prezident dnes novinářům bez uvedení konkrétního termínu řekl, že by se s Putinem mohl setkat po skončení bruselského aliančního summitu, který bude 11. a 12. července. Bezprostředně na něj 13. července naváže Trumpova návštěva Británie. Trump dodal, že se šéfem Kremlu bude hovořit například o konfliktu v Sýrii či o situaci na Ukrajině.
Rakouský list Kronen Zeitung s odvoláním na své zdroje před Trumpovým vyjádřením napsal, že by se prezidenti mohli sejít 15. července ve Vídni.
Žert, nebo schválení anexe? Trump prý přiznal Krym Rusku
Putin a Trump se podle vyjádření Ušakova mohou také dohodnout na společném prohlášení, které zahrne aktivity Ruska a Spojených států při zajišťování mezinárodní bezpečnosti.
Ušakov rovněž uvedl, že podrobnosti k rusko-americkému summitu by měl ještě dnes osobně projednat s Boltonem. Putinův poradce mimo jiné také dodal, že v rámci příprav této události se mohou sejít i ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Mike Pompeo.
Pokud jde o dnešní setkání Putina s Boltonem, poradce šéfa Kremlu podle agentury TASS uvedl, že se hovořilo i o strategické stabilitě ve světě, o kontrole jaderných zbraní a obecně o odzbrojovací problematice. Mezi dalšími tématy byla regionální tématika s důrazem na Sýrii, „vnitroukrajinská“ krize, Severní Korea a situace v souvislosti s rozhodnutím USA odstoupit od jaderné dohody s Íránem.
Naopak se prý nehovořilo o amerických sankcích vůči Rusku ani o obnovení činnosti diplomatických zastoupení obou stran a o početním stavu jejich pracovníků.
Ušakov mimo jiné připomněl Putinova slova na začátku rozhovoru s Boltonem o připravenosti Ruska podělit se o zkušenosti s pořádáním nynějšího mistrovství světa ve fotbale. Ruský prezident to řekl v souvislosti s tím, že Spojeným státům bylo společně s Mexikem a Kanadou svěřeno pořádání světového šampionátu v roce 2026.
Přečtěte si také: