Menu Zavřít

Trump zakázal cestování z Evropy do USA. Británie má výjimku

12. 3. 2020
Autor: čtk

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci. Vztahuje se na 26 evropských zemí včetně České republiky a podle agentury Reuters se netýká amerických občanů a jejich nejbližších příbuzných a trvale usazených osob v USA. Prezident rovněž slíbil možnost odkladu podání daňového přiznání o tři měsíce pro některé firmy a jednotlivce. Americké ministerstvo zahraničí později všechny americké občany vyzvalo, aby zvážili cesty do zahraničí.

"Toto je v moderních dějinách nejsmělejší a nejkomplexnější úsilí vyvíjené tváří v tvář cizímu viru," prohlásil Trump, když nová opatření oznamoval v hlavním vysílacím čase z Oválné pracovny Bílého domu v projevu k národu. Obvinil v něm Evropskou unii, že nekoná dostatečně rychle proti "cizímu viru". Shluky nákazy v USA podle něj "rozeseli" cestující z Evropy.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1237924658185469954

"Učinili jsme životy zachraňující krok včasným konáním vůči Číně," prohlásil Trump. "Nyní musíme konat stejně vůči Evropě," obhajoval americký prezident cestovní restrikce. Trump řekl, že omezení se nebude vztahovat na Británii a že Spojené státy budou situaci sledovat, aby mohly případně cestování obnovit dříve.

Po počátečních nejasnostech Trump na twitteru upřesnil, že omezení se netýká importu zboží z Evropy. "Restrikce zastaví lidi, ne zboží," zdůraznil.

Evropa podle Trumpa promeškala přijetí stejných opatření jako USA, pokud jde o omezení cest z Číny a dalších ohnisek krize. "My jsme v USA zaznamenali dramaticky méně případů viru než nyní v Evropě," prohlásil šéf Bílého domu, aniž by se zmínil o tom, že v USA bylo na vir Sars-CoV-2 testováno poměrně málo lidí.

V USA dosud na onemocnění COVID-19 zemřelo 37 lidí a nakažených je podle statistiky univerzity v Baltimore více než 1100. Agentura DPA však upozorňuje, že skutečný počet by mohl být mnohem vyšší, protože podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo dosud v celých Spojených státech podrobeno testům přes 11 tisíc lidí.


Plýtvání v časech koronaviru. Aerolinky létají s prázdnými letadly


Trump už na konci ledna zakázal vstup do USA zahraničním cestujícím, kteří během předchozích 14 dnů byli v Číně.

Trump ve středečním proslovu dále oznámil nespecifikovanou finanční úlevu pracovníkům, kteří onemocní, budou dáni do karantény nebo se budou muset kvůli koronaviru starat o druhé.

Kromě odkladu daňového přiznání přislíbil Trump nízko úročené půjčky zasaženým firmám. Zopakoval dále výzvu Kongresu, aby schválil snížení daně z příjmu v zájmu povzbuzení ekonomiky.

"Toto není finanční krize," zdůraznil. "Toto je jen dočasný časový okamžik, který překonáme společně jako země a jako svět," ujistil Trump. Virus podle něj nemá žádnou šanci. Americkou ekonomiku a zdravotní systém označil za nejlepší na světě.

"Nacházíme se v kritické fázi boje proti koronaviru," zdůraznil Trump. "Vir proti nám nebude mít žádnou šanci," dodal "Žádná země není lépe připravená a odolnější než Spojené státy," prohlásil prezident a vyzval k jednotě národa a k tomu, aby se z nynější krize nedělalo politikum v probíhající kampani před podzimními prezidentskými volbami.

Bílý dům později oznámil, že Trump z preventivních důvodů ruší plánovanou účast na akcích na konci týdne ve státech Colorado a Nevada.

bitcoin_skoleni

Na epidemii reagují místními opatřeními i jednotlivá města v USA. V New Yorku, v Bostonu, San Francisku, Philadelphii, Pittsburghu či Chicagu se například neuskuteční tradiční průvody na oslavu irského svátku svatého Patrika. V samotném Washingtonu byla turistům do konce března uzavřena budova Kapitolu, sídla parlamentu, kterou ročně navštíví na tři miliony lidí.

  • Našli jste v článku chybu?